Mehhiko farmer hoiab käes erinevat tüüpi maisitõlvikuid Otzolotepecis. Foto: Scanpix

Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador vapustas maailma võimsamaid põllumajanduskonglomeraate seadusega, mille alusel keelustatakse Mehhikos geenimuundatud maisi kasvatamine ning umbrohutõrjeks kasutatud glüfosaadi kasutamine.

President Obrador andis teada, et järgneva kolme aasta jooksul kavatseb Mehhiko keelustada ka geenimuundatud maisi impordi välisriikidest (peamiselt USAst). Keeld ei hõlma mitte üksnes söögimaisi, vaid laieneb ka loomadele mõeldud söödamaisile.

Tegemist on ühega Obradori valimislubadustest, mille fookuses on kodumaiste põllumajanduslike väiketootjate soosimine ning võitlus massiliselt kasvanud ülekaalulisuse ning krooniliste haiguste probleemiga, mis on järgnenud kõrge rasva- ja suhkrusisaldusega toitude pealetungile.

Glüfosaadi keelustamisel tugineb Mehhiko valitsus ettevaatusabinõuetele, mida on soovitatud pärast põllumajanduskeemia hiidkontserni Bayer/Monsanto herbitsiidis "Roundup" sisalduva kemikaali terviseohtusid käsitlevaid teadusuuringuid. Mehhiko valitsus lõpetas glüfosaadi impordi juba 2019 aastal, mil Maailma Terviseorganisatsioon registreeris kemikaali "tõenäolise kantserogeenina".

"Pidades silmas riikliku eesmärki saavutada suurem sõltumatus toiduainete tootmises, peame toetama ennekõike jätkusuutliku ja kohalikku põllumajanduskultuuri arendamist. Soovime seda saavutada kasutades meetodeid, mis kaitsevad nii tervist, bioloogilist liigirikkust kui ka Mehhiko põllumajanduslikke traditsioone," seisab Mehhiko presidendi määruses.   

Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe NAFTA raames on Ameerika Ühendriikide maisieksport Mehhikosse kasvanud 400% võrra. Sellest valdav enamus on geneetiliselt modifitseeritud maisikultuurid.

Toimetas Markus Järvi