Merkel eile majandusfoorumil mürgi- ja müürihoiatust väljastamas. Foto: Scanpix

Saksa kantsleri kohusetäitja Angela Merkel liigitas eile Davosi majandusfoorumil parempopulismi “mürgiks,” lajatas müüride ehitamise mõtte pihta ning kaitses kõikide vaba liikumise ideed.

Merkeli mõtted kõlasid erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) erakordse edu kontekstis mullustel parlamendivalimistel, mil “mürk” pääses Bundestagi.

Merkel rõhutas, et rahvuslus ohustab rahvusvahelisi sidemeid, väljendas lootust, et selliste erakondade populaarsuse kasv peatub ning tõotas oma (esialgu olematu – toim) valitsusega teha võimalikult palju populismilaine kontrolli alla saamiseks.

Samas selgitas ta, et lisaks Kreeka võlakriisile tekitas sakslastes huvi parempoolsuse vastu just Euroopat 2015. aastal tabanud migrantide laine – mis mäletatavasti “Mutti” enda otsusel takistamatult Saksamaad tabas.

Füüsilistes piiritõketes ja -valvurites näeb Merkel tänaseni tohutut probleemi, selgus tema sõnavõtust Davosis.

Sest “juba alates Rooma impeeriumist ja Hiina müürist teame me, et enda eraldamine meie piire ei kaitse.”

Juba ammu enne Merkelit ajas mürgijuttu Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, kes ütles novembri alguses Hispaanias, et rahvuslikud impulsid on “mürk”, mis pärsib Euroopa Liidu pingutusi maailmaareenil ühel häälel kõneleda.

“Jah Euroopale, jah Euroopa rahvaste rühmale, jah Euroopa regioonidele, aga ei lagunemisele piki riigi- ja regioonide piire!” ütles Juncker.

Davosi majandusfoorum algas üleskutsega peatada rünnakud globalismi vastu