Microsoft asetab oma tekstitöötlustarkvara sooneutraalsuse edendamise teenistusse. Foto: Scanpix

Tarkvarahiid Microsoft on loonud uue tehisintellekti põhise tarkvara, mis peaks muutma kasutajate teksti poliitiliselt korrektsemaks ja sooneutraalsemaks ning lisanud selle ka oma populaarse tekstitöötlustarkvara Microsoft Word viimasesse versiooni, vahendab The Telegraph.

Microsoft Word'i uus tehisintellekti põhine tarkvaratäiendus Ideas hakkab kasutajatele soovitama poliitiliselt korrektsete ning sooliselt mitte diskrimineerivate muudatuste sisse viimist oma teksti. Näiteks võib programm soovitada asendada sõna "turvamees" sõnaga "turvatöötaja", et muuta ettevõtte sõnul keelekasutust kaasavamaks.

Ühtlasi hakkab tarkvara soovitama sünonüüme ja teisi viise, kuidas lauseid lühendada ning teksti kompaktsemaks muuta.

Kuigi ettevõte nendib, et kirjutamine nõuab natukene unikaalset inimlikku loomingulisust, mida tehisintellekt üksinda ei suuda veel väga hästi asendada, aitab tehisintellekt meil juba praegu näiteks õigekirja ja õige grammatika kasutamise osas.

"Mida enam need tehisintellekti põhised tooted edasi arenevad, seda rohkem aitavad nad meil teha ka muud peale valesti kirjutatud sõnade tuvastamise," on Microsoft tuleviku osas lootusrikas.

Hetkel on see tarkvara kasutusel juba ettevõtte teistes tarkvaratoodetes nagu PowerPoint ja Excel ning selle prooviversioon jõuab Wordi kasutajateni juunis ning muutub laiemale üldsusele kättesaadavaks sügisel. Uus funktsionaalsus rakendatakse algselt Word Online'i, mis on Microsofti tekstitöötlustarkvara pilvepõhine versioon.

Ka Microsofti konkurendid on üritanud sarnaste lahendustega välja tulla. Näiteks teatas Google veebruaris tehisintellekti põhise kirjutamisabilise kasutusele võtmisest oma veebipõhises tekstitöötlustarkvaras Google Docs, et "inkorporeerida grammatika parandamise keerukust ja nüansseeritust".

Microsoft jälgib üldist trendi üha suurema sooneutraalsuse suunas

Microsofti soov toimetada kasutajate tekste poliitiliselt korrektsemateks tuleb üleüldisema ühiskondliku sooneutraalsuse kehtestamise kiiluvees.

Näiteks jõudis eelmisel kuul meediasse Suurbritannia Riikliku Meremuuseumi otsus loobuda laevadele viitamisest naissoost asesõnaga (inglis keeles "she" või "her") ning võtta selle asemel kasutusele lihtsalt sooneutraalne asesõna "see".

Seda otsust kritiseeris aga ägedalt Briti kuningliku mereväe endine ülem admiral Lord West, kelle sõnul on see järjekordne näide "sõgedaks muutunud poliitilisest korrektsusest".

Veebiväljaanne futurism.com võtab Microsofti sammu sooneutraalse ideoloogia kehtestamise suunas aga pealkirja tasandil tabavalt kokku: "Microsoft Word'i uus "tehisintellektiga toimetaja" tõreleb sinuga soopõhise keelekasutuse pärast."

Toimetas Martin Vaher