WestJeti lennuki pardale lubati isik, kes ei lengenud kokku oma ID andmetega. Kanada valitsus astus isiku kaitseks välja. Foto: Bill Larkins/ Wikimedia Commons

Käesoleva aasta augustis soovis WestJetiga Calgaryst Saskatooni sõita "Leonore" Herrem, kes esitles end kui naisterahvast. Lennujaamatöötaja jaoks osutus olukord keerukaks, kuna esitatud ID-kaardi alusel oli Herrem mees.

Töötaja sattus segadusse, kuna reisija välimus ei langenud tema ID-kaardiga kokku. "Ei lange kokku," jõudis ta Herremile öelda, enne kui sekkus kolleeg ning ütles, et kõik on korras – las Herrem läheb lennukile.

Sel hetkel selgitas Herrem neile kahele ka kokkusobimatuse olemust: "Ma olen transsooline." Seejärel läks ta lennuki pardale.

Lennujaamatöötajad olid siiski häiritud, kuna nende peamine ametialane ülesanne on kindlustada, et pardale lubatud isikud langevad kokku esitatud isikutunnistusega, nagu seda nõuavad ka seadused.

Nad läksid Herremile lennukisse järele ja palusid tal veelkord ID-kaart ette näidata, et veenduda isikusamasuses. "Ta avalikustas mind kogu lennuki ees," kurtis Herrem meediale. "Ma tundsin end ebaturvaliselt, haavatavalt, alandatult."

Kujunenud olukord oli Herremi jaoks "traumeeriv", sai ka laiem avalikkus tema enda kaeblemise tõttu ajakirjanduse vahendusel teada.

WestJet vabandas kliendi ees ja kinkis talle boonuspunkte. Ühtlasi lubas lennufirma viia läbi sisejuurdluse, kuigi kinnitas, et töötajad toimisid seaduskuulekalt ja riiklike reeglite kohaselt.

Justin Trudeau valitsuse jaoks sellest ei piisanud. Nagu selgub, et transpordiminister Marc Garneau andnud oma alluvatele korralduse lennufirmaga kontakteeruda.

Oma pressiesindaja kaudu on minister teada andnud, et selliseid intsidente ei tohi enam lubada – pidades silmas reisijate soolise identiteedi teatavakstegemist kaasreisijatele.

Pressiesindaja teatel "on kanadalased uhked meie maa mitmekesisuse ja kaasavuse üle. Minister [Marc] Garneau usub ja on veendunud, et reisijad peavad tundma end iseendana turvaliselt, ja ta on selle intsidendi pärast väga pahane."

Lennufirma on lubanud viia töötajate seas läbi vastava koolituse. Kriitikute sõnul nähtub kaasusest, et nn transsooliste õigused asetatakse ülejäänud inimeste õigustest kõrgemale ning et antud juhul peab taanduma teiste inimeste õigus truvalisele reisimisele.

Kaasuse valguses küsitakse, kas transsoolistele hakkavad Kanadas kehtima "tavainimeste massidest" erinevad reeglid.

Tere kool: direktor vahetas õppeaasta keskel sugu