Postimees Gruppi kuuluva Megameedia digiekraan "Foorumi" keskuse fassaadil oli üks kavandatud pindadest 23. oktoobri meeleavalduse kohta info levitamiseks. Foto: Varro Vooglaid

Nii Postimees Gruppi kuuluv Megameedia OÜ kui ka Ekspress Gruppi kuuluv Linna Ekraanid OÜ võtsid tagasi SAPTK-le tehtud pakkumise 23. oktoobri meeleavalduse reklaamide kuvamiseks ja keelduvad vastavat teenust osutamast.

Läbirääkimised mõlemale ettevõttele kuuluvatel digiekraanidel 23. oktoobril toimuva meeleavalduse kohta info levitamise teenuse ostmiseks algasid juba 24. septembril ning 7. oktoobriks olid mõlemad ettevõtted saatnud ka konkreetsed pakkumised.

Ootamatult teatasid aga mõlemad ettevõtted 12. oktoobril vähem kui kahetunnise vahega, et võtavad pakkumised tagasi ning et SAPTK korraldatava meeleavalduse kohta info levitamiseks ei olda nõus teenuseid osutama.

Reklaamid oleks pidanud hakkama jooksma mõne päeva pärast, laupäeval, 16. oktoobril, ning olema digiekraanidel kuvatud nädal aega ehk vahetult meeleavalduse toimumise päevani.

Juba varem ilmnes, et meeleavalduse kohta info levitamist takistab ka Facebook, mis on teadmata põhjusel kvalifitseerinud meeleavalduse sündmuse lehe jagamise spämmi levitamiseks, mis olevat vastuolus ettevõtte kehtestatud reeglitega valereklaamide levitamise (false advertising), pettuste (fraud) ja turvalisuse alaste rikkumiste (security breaches) ärahoidmiseks.

"Olukord on kahetsusväärne, sest Facebook ja digiekraanid olid meil kavandatud meeleavalduse kohta teabe levitamise peamisteks vahenditeks. Loodame, et vähemalt raadiojaamad ei tagane reklaamipakkumistest, sest räägime ju täiesti seaduslikust meeleavaldusest, mille kohta info levitamisest keeldumine lihtsalt ideoloogilistel ja poliitilistel kaalutlustel on väga näotu," märkis SAPTK juhata Varro Vooglaid.

Ühtlasi mainis Vooglaid, et kui reklaamikanalid keeratakse kinni, siis on eriti oluline, et inimesed annaksid omalt poolt info levitamiseks maksimaalse panuse.

Suur meeleavaldus vaba ühiskonna kaitseks toimub laupäeval, 23. oktoobril 2021 algusega kell 12.00 Tallinnas, Vabaduse väljakul. Meeleavaldus korraldatakse selleks, et nõuda Covid-19 vastases võitluses austuse taastamist vaba ühiskonna aluseks olevate põhimõtete vastu.