Moslemitest palverändurid Mekas. Foto: Hassan Ammar, AP/Scanpix

Lääneriigid keelduvad vaatamata islamiterroristide barbaarsetele kuritegudele sama mõõduga vastamast. Aga mis oleks, kui araabia linnadesse ilmuksid omakorda kristlastest terroristid ja hakkaksid moslemeid õhku laskma, küsib ajakirjanik Nadine Al-Budairi oma usukaaslastelt.

Paraku näeme praegu islamist vaid ühte poolt – militaarset, sallimatut ja hävitavat. Leidub inimesi, kes püüavad muud maailma veenda selles, et terroristid on islami kaaperdanud ja selle sõnumi devalveerinud.

Tutvustades huvitavat artiklit Qataris elava ajakirjaniku Nadine Al-Budairi sulest, mis avaldati esmalt Kuveidi päevalehes Al-Rai, ei jaga artikli tõlkija kõiki autori allpool ära toodud vaateid, ent peab kirjatükki oluliseks, arvestades selle ilmumise kohta ja aega.

Lähis-Ida Meediauuringute Instituut (The Middle East Media Research Institute – MEMRI) on sellest artiklist ära toonud olulisimad mõtted, milles ta kutsub üles moslemeid nägema terrorit hoopis uue nurga alt. R. T.

"Kujutlege lääne noori tulemas siia, et viia täide suitsiidimissiooni Risti nimel mõnel avalikul väljakul. Kujutlege, et kaksiktorn oleks kukkunud kokku mõnes Araabia pealinnas ja mõni ekstremistlik noorte kristlaste grupeering oleks võtnud enda peale vastutuse selle eest. Peale selle nõuaks ta veel kristliku eetika ja õpetuse taaselustamist selliselt, nagu nemad seda mõistavad, ja sunniks meid naasma Jeesuse aegsete kogukonnasuhete juurde…"

"Kujutlege munkade ja preestrite hääli kirikutes ja tänavatel nii araabia maailmas kui sellest väljaspool karjumas valjuhäälditesse solvanguid moslemite vastu, nimetades neid uskmatuteks ja skandeerides: "Jumal, tapa neid ja hävita kõik moslemid!""

"Kujutlege, et me oleme andnud lõpmatul hulgal viisasid, isikutunnistusi, kodakondsust, töökohti, õppekohti, arstiabi ja nii edasi ning lõpuks tulevad inimesed nendest gruppidest ning ajendatuna vihkamist ja verejanust tapavad meie poegi tänavatel, hoonete rusude all, mošeedes ja koolides."

"Kujutlege, et keegi prantslane või sakslane Pariisis või Berliinis meelitab oma moslemist naabri kuhugi, kus teda mõrvata ja hiljem hoida tema pead trofeena kodus sügavkülmas … nagu tegi üks terrorist ühe ameeriklasega aastaid tagasi Riyadis."

"Kujutlege, et külastate turistidena nende riiki ja nad tulistavad meid ning lasevad meid õhku autopommidega protestimaks meie kohalolu üle, hüüdes: "Ajage moslemid meie maalt minema!"

"Sellised pildid ei tule meile pähegi, sest Lääne humanism ja kodanikkond keelduvad hoolimata islamiterroristide barbaarsetest kuritegudest vastamast sama mõõduga. Hoolimata al-Qaeda ja ISIS-e terroriaktidest oleme meie, moslemid, elanud Läänes ilma igasuguse hirmu ja mureta. Miljonid moslemitest turistid, immigrandid, üliõpilased ja tööotsijad reisivad Läände, mille uksed on neile lahti ja tänavad turvalised."

"Ometigi – kui kaua see võib nii kesta? Täna on asjalood teistsugused. Lääne raev moslemite suhtes on ilmne ning nad teevad hirmutavaid üleskutseid. Üheks selliseks väljaütlejaks on Donald Trump, kes nõudis moslemite USA-sse sisenemise keelustamist.

On kummaline, et meie, moslemid, usume endal olevat õiguse mõista sellised seisukohad hukka selle asemel, et nõuda meie oma ekstremistidelt, haridussüsteemilt ja poliitilistelt režiimidelt meie häbistamise lõpetamist… On kummaline, et mõistame hukka Lääne, selle asemel et jälgida, mis toimub meie eneste meeltes – šaria ekstremistlikust tõlgendamisest kuni reaktsioonilise suhtumiseni üksteisesse ja maailma. On imelik, et mõistame hukka, selle asemel et maailma ees vabandada."

"Kuidas sa reageeriksid, kui keegi eurooplane laseks õhku teatri sinu linnas või kohviku, kus sinu pojale meeldis käia? Mida sa teeksid, kui kuuleksid igal pühapäeval needusi sinu usu ja religiooni suhtes, nii nagu inimesed Läänes kuulevad seda meie imaamidelt igal reedel ja teistel päevadel?"

"Kujutle, et viibid Amsterdamis, Londonis või New Yorgis teadmisega, et üliõpilaste õppeprogrammi kuuluvad materjalid õpetusega sellest, et oled uskmatu ja sinu tapmine viib sind paradiisi neitsite juurde. Kas sa pikendaksid oma viibimist selles riigis? Kas sa laseksid end moslemiterroristide kombel õhku või keelaksid end talitsedes lihtsalt kristlastel araabia riikidesse sisenemise? Mida sa teeksid?"

"Aga mis oleks, kui puhkeb sõda, sest läänlased loobuvad võõramaalaste veriste kuritegude tõttu oma väärtustest, ja kui araablaste linnades avaldub omakorda läänlaste või kristlaste äärmuslus?

Pärast kõike eelpool öeldut jätkavad mõned araabia analüütikud nendesamade vanade, haledate sõnumite eetrisse paiskamist, mida nad on oma sõpradega juba miljoneid kordi jaganud: need moslemiterroristid ei esinda islamit, vaid iseennast.

See on kõik, mida me oskame teha oma süü heastamiseks."

Tõlkinud ja kommenteerinud Roland Tõnisson