President Ilves andmas üle Valgetähe IV klassi teenetemärki Helen Sildnale. Foto: Eero Vabamägi/Postimees

Eesti muusikud tänavad äsja ametist lahkunud presidenti Toomas Hendrik Ilvest kohaliku muusikaelu ning vaba eneseväljenduse edendamise eest, kirjutab Postimees.

Oma tänud ja parimad soovid edastasid Henry Kõrvits, Vaiko Eplik, Kene Vernik, Lenna Kuurmaa, Kerli Kõiv, Ruslan Trochynskyi, Kadri Voorand, Maria Faust, Misha Panfilov, Raul Saaremets, Tommy Cash, Ain Agan, Silver Sepp, kirjanik ja laulutekstide tegija Kristiina Ehin ning presidendi noorpõlve lemmiklugude kogumiku “Teenage Wasteland” väljaandja, Universal Music Baltic esindaja Leen Kadakas, jätkab päevaleht.

“Aitäh, Toomas, et seisid need kümme aastat meie riigi ees ja eest! Sõna otseses ja parimas võimalikus mõttes,” kirjutas Vaiko Eplik. “Armas Toomas! Sa oled kõige khuulim president, keda mul on au tunda olnud. Aitäh, et oled toetanud loomingulisust, mõttevabadust ja avarat maailmavaadet! Tuult tiibadesse edasistes tegemistes ja palju armastust südamesse!” hüüdis ametist lahkunud Ilvesele kaasa Kerli Kõiv.

Mõne päeva eest tegi ülistusavaldustega otsa lahti Ilvesele lähedal seisev Tallinn Music Weeki peakorraldaja Helen Sildna, kes deklareeris: “Aitäh, kallis president! Suutsid läbi viia tiigrihüppe meie mõttemaailmas, võimsamat saavutust ma ette ei kujuta.”

Ilvese poolt Valgetähe IV klassi teenetemärgiga pärjatud ja alati presidendi vastuvõttudele kutsutud Sildna kirjutas avalikult kogu Eesti üldsusele:

“Ilvese sädelevad ja vaimukad kõned, tema võime tsiteerida muusikafestivali avakõnes Ezra Poundi ja PJ Harvey’t ning tema veendumus inimõiguste, rock’n’roll’i ja sõnavabaduse seostest rääkides toetada Pussy Riotit, on aidanud kaasa sellele, et meie festival [Tallinn Music Week – toim.] on midagi enamat kui muusikasündmus. Aidanud kaasa ka mõistmisele, et kui meie – tänane tegus generatsioon ja loovvaldkondade inimesed – ei kaitse indiviidi fundamentaalset õigust elutervele uudishimule, vabale eneseväljendusele ja enesemääratlusele, siis kes veel seda võiks teha. Aidanud jõuda äratundmiseni, et riik – see olemegi meie ning meie ettevõtmiste summa.

President Ilves on kõik need aastad olnud olemas kõigi meie jaoks, vaimustudes kodanikujulgusest ja ettevõtlikkusest, uskudes uute algatuste jõusse ning toetades järjekindlalt kõikvõimalikke vapraid ettevõtmisi […] Väsimatu loovuse, innovatsiooni, avatuse, kodanikujulguse ja isikuvabaduste eest seisjana andis ta usaldust ning kaalu ka ettevõtmistele, mida institutsioonid ja avalikkus veel naljalt ei mõistnud. […]

President Ilves on olnud minu majakas. Pidev julgustaja ja inspireerija. Inimene, kes läbi oma avara vaate, teadmiste, visiooni ja vaimukuse on aidanud meil astuda julgemaid samme, jõudsamas tempos. Suunanäitaja, kes on kolm sammu ees, kuid aitab seda kiiremini edasi liikuda. Innustaja, kes ei pea paljuks inimestele enda ümber aegajalt kasulikke artikleid ja lugemissoovitusi saata, nõu anda või lihtsalt küsida kuidas läheb. Seda sorti inimestesse uskumine ja neisse investeerimine on võimas asi. Väikese rahvana võiksimegi just sellisest teineteisesse panustamisest uue normaalsuse teha.”

Oma ametiaja edenedes ilmutas Ilves järjest suuremat soovi olla “khuul” ja vinge, äratades muuhulgas tähelepanu õhukitarristina. Igati ROKK*, popp ning noortepärane oli ka 62-aastase endise riigipea laulatus kolmanda naisega.

Lääne meedias tekitas Ilves aga elevust slängiväljendite leidmisega internetiavarustest. Käesolevaga on mees niisiis unf**kwithable.

* religioosselt on kõik korrektne