Pangajooks Berliinis aastal 1931. Foto: Wikimedia Commons

Itaalia eraldas eile õhtul 17 miljardit eurot kahe Veneetsia panga päästmiseks, mis rahandusministri Pier Carlo Padoani sõnutsi oli "täielikus kooskõlas Euroopa Liidu reeglitega."

Nimelt arutas Itaalia valitsus nädalavahetusel, kuidas päästa Banca Popolare di Vicenza ja Veneto Banca, vahendas Postimees ja lisas viitega Itaalia peaministrile Paolo Gentilonile, et pangad toimivad täna ehk esmaspäeval tavapäraselt.

Nagu kommenteerib Zero Hedge, on kahe väiksemat sorti panga päästmisega sisuliselt irvitatud uute Euroopa reeglite üle ning nn pangandusliidu loomise lootus võis seega vedru välja visata.

Päästmisprotsess viidi läbi puhkepäevadel ning kiirkorras, et pangad täna hommikul uksed avada saaksid – vältides hoiustajate paanikat ja pangajooksu.

Pangajooks on olukord, kus suur hulk panga kliente viib korraga oma raha või muud varad krediidiasutusest välja. Tavaliselt toimub pangajooks seetõttu, et kliendid kardavad panga maksejõuetuks muutumist.

Gentiloni tunnistas, et ohus olid nii inimeste hoiu- kui säästukontod.

Teadaolevalt oli valitsus kuude kaupa pingutanud, et neid põduraid panku pinnal hoida. Muuhulgas paluti tulutult abi piirkonna jõukatelt ärimeestelt.

Varsti võrdsed? Volinik soovib ühendada eurotsooni anumad