Nigel Farage ja Couttsi pangahoone fassaad Pilt: ReMix

Ühendkuningriigi poliitik ja meediategelane Nigel Farage jäi oma poliitiliste vaadete tõttu pangakontost ilma. 

Pank, kus Farage'il oli konto, on Coutts ja tegemist on jõukatele klientidele (hoius peab olema vähemalt kolme miljoni naela suurune) suunatud privaatpangaga, mis on tegutsenud aastast 1692 ja mille teenuseid kasutab ka Briti kuningakoda. Viimased seitse aastat on panka juhtinud sotsiaalse õigluse, mitmekesisuse ja kliimateemade aktivist Peter Flavel

Farage'il õnnestus Couttsist nõuda välja enda kohta koostatud toimik, mille ta avalikustas päevalehes Telegraph. Konservatiivist Brexiti eestkõneleja kirjeldab toimiku sisu "Stasi-stiilis jälitamistegevuse ülevaatena" ja "šokeerivana".

Toimikust selgus, et pank sulges Farage'i konto, kuna pangatöötajate arust ei ühtinud tema vaated panga omadega.

Endine UKIPi ja Brexiti parteide juht avalikustas juuni lõpus, et Coutts, mille klient ta oli üle kümne aasta, on tema konto selgitusi jagamata sulgenud ja ta ei saa avada pangakontot ka Ühendkuningriigi teistes pankades. Toona leidis Farage, et teda tahetakse sedasi riigist välja ajada.

Coutts teatas peale Farage'i kriitikat Financial Timesi ja BBC ajakirjanike kaudu, et tema pangakonto suleti, kuna arvel olev raha jäi alla nõutud summale. Selline väide tõmbas pangale kaela kriitika, et see avaldab oma klientide rahateavet ja rikub nii panganduseetikat.

Toimik samas lükkab sellised panga poolsed esialgselt esitatud väited ümber.

40-leheküljelisest toimikust selgub, et Farage'i kliendistaatusest ilma jätmine toimus ainult tema poliitiliste vaadete pärast. "Brexitit" on toimikus mainitud 86 korral, Venemaad 144 ja tema toetust Donald Trumpile 39 korral. 

Panga varareputatsiooni riskikomisjon pidas eelmise aasta 17. novembril koosoleku, mille käigus nenditi, et Farage'it "peetakse võõravihkajaks ja rassistiks. Tema kohta arvatakse, et ta on valelik pettur. Seotus Nigel Farage'iga kujutab panga jaoks nii materiaalset kui kestvat reputatsiooni ohtu."

Toimikust ei selgu, kes täpsemalt pangas sedasi Farage'i kohta arvab ja miks see inimene või inimeste grupp võib Briti kodaniku jaoks keelata ära Ühendkuningriigi pangakonto omamise.

Pangajuhid kiitsid Farage'i "pangatustamise" (de-banking) tema poliitiliste vaadete pärast heaks.

Kirjeldades Telegraphis oma kogemusi, kirjutas Farage: 

"Minu kohta koostati iga kuu ajakirjanduses ilmunu põhjal ülevaateid. Minu sotsiaalmeedia kontosid jälgiti. Kõik, mida peeti "problemaatiliseks", tähendati üles. Mind jälgiti.

See toimik tõestab, et ükskõik millise Couttsi kliendiga, kellel on isegi kergelt konservatiivsed vaated, võib põlglikult käituda." 

Toimikus loeti Farage'i vigadena veel üles tema sõprus Novak Djokoviciga, kes avalikult ei lasknud ennast mRNA geeniteraapiaga süstida ja tema postitatud koomiku Ricky Gervaisi nali, kuidas Ühendkuningriik peaks lahkuma Euroopa inimõiguste konventsioonist (ECHR). Viimase seisukohaga on korduvalt esinenud Ühendkuningriigi siseminister Suella Braverman, kuigi sellest pole veel saanud valitsuse ametlikku poliitikat. 

"Kõige uskumatumad oli minu kohta käivad kommentaarid, nagu ma "ei sobitu nende väärtustega" ja kuidas tehti ettepanek, et mind tuleb ära keelata, kuna ma ei toeta Couttsi mitmekesisuse poliitikaid ja "eesmärke". Jääb mulje, nagu Britannia oleks nende arust poliitiline režiim ja mina dissident," kirjutab Farage.

Ta jätkas: "Kui see olukord jäetakse tähelepanuta, siis me liigume kinnisilmi Hiina RV stiilis sotsiaalse krediidisüsteemi poole, kus ainult "õigete" vaadetega inimestel on luba ühiskonnas osaleda."

Couttsi käitumise on tänaseks hukka mõistnud mitmed Briti tipppoliitikud, sealhulgas peaminister Rishi Sunak ja suurärimehed. Kiirkorras kavatsetakse vastu võtta seaduseparandus, mis lubaks pankadelt, kui need ideoloogilistel põhjustel oma kliente kiusavad, tegevuslitsents ära võtta. 

Farage'i konto sulgemise otsuse langetas Couttsi tegevdirektor Camilla Stowell, kes peab ägedat sõda kliima, õigluse ja vähemuste ning tähestikurahva "õiguste" eest.

Tänaseks on Farage'i ees vabandanud nii BBC kui NatWesti, millele Coutts kuulub, juht.

Couttsis on (või olid) arved nii Venemaa oligarhidel ja tuntud maffiategelastel, kelle "väärtused" ja reputatsioon panga jaoks probleeme ei kujuta. 

Farage'i saagast kirjutab Objektiiv ka artiklis "Nigel Farage kaalub Ühendkuningriigist lahkumist, kuna ei saa seal omada pangakontot".

Toimetas Karol Kallas