Notre-Dame katedraal selle algsel kujul keskaegse ristlöövi torniga Foto: Scanpix

Käesoleva aasta aprillikuus tuleroaks langenud Notre-Dame’i katedraali taastamist juhtiv kindral käratas taastamisprojekti arhitektile, et too pidagu lõuad ja pühakoja uus ristlöövi torn peab olema täpselt nii modernistlik kui Emmanuel Macron tahab.

Prantsusmaa presidendi poolt Notre-Dame’i restaureerimist juhtima seatud kindral Jean-Louis Georgelin – kes viib ellu presidendi “visiooni” – ja projekti arhitekt Philippe Villeneuve ei suuda leida ühist keelt, kas katedraali tornid peaks taastama nende algsel, keskaegsel, kujul või võiksid need olla uut moodi, vahendab BBC.

Aprillis toimunud “tuleõnnetuses” kaotas Notre-Dame oma ristlöövi kohal asunud torni, katuse ja suure hulga väärtuslikke kunstiteoseid.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron seadis ühe Prantsusmaa olulisema sümboli restaureerimisele viie aastase tähtaja.

Ekspertide arust on nii lühike tähtaeg liiga ambitsioosne ja Villeneuve sõnul on sellisest tähtajast võimalik kinni pidada ainult siis, kui uus torn on täpselt vana koopia.

Kuid nii president Macron kui kindral Georgelin arvavad mõlemad, et torn peab olema “kaasaegne”.

Tornitüli tõusis Prantsusmaa Rahvusassamblee Kultuurikomisjoni möödunud kolmapäevasel kokkusaamisel.

“Projekti peaarhitektina olen ma Villeneuve’ile juba selgeks teinud, et ta võiks lõuad pidada,” käratas kindral Georgelin Kultuurikomisjoni koosolekul, mis tekitas selle liikmetes omajagu kummastust.

Hiljem lisas arhitektiambitsioonidega kindral, et “kõik projekti osalised peaksid arukalt edasi liikuma ja tegema rahulikult parima valiku nii Notre-Dame’i, Pariisi kui maailma jaoks.”

Kindral lisas, et lõplik otsus langetatakse torni suhtes 2021. aastal.

Möödunud kuul rääkis Villeneuve telejaamale RTL antud intervjuus, et “ma kas restaureerin selle [ristlöövi torni] täpselt sellisena, nagu see oli … või nad teevad kaasaegse torni ja seda projekteerib keegi teine.”

Peale 15. aprillil toimunud tulekahju lubati erinevate organisatsioonide ja metseenide poolt Notre-Dame’i katedraali taastamiseks sadu miljoneid eurosid.

Prantsuse politsei andmetel langes 2018. aastal vandalismi, sealhulgas süütamiste, ohvriks 875 kirikut Prantsusmaa 42 258-st pühakojast.

Toimetas Karol Kallas