Peaminister Jüri Ratas. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Objektiivi raadiosaates arutlevad Varro Vooglaid ja Veiko Vihuri eelmise nädala lõpus lahvatanud valitsuskriisi tagamaade üle ning peatuvad ka parlamendi menetlusse antud vihakõne kriminaliseerimise seaduseelnõul.

Saate esimeses pooles peatuti eelmise nädala lõpus Mart Helme poolt Deutche Wellele antud intervjuus öeldust alguse saanud ja valitsuskriisiks paisutatud pingtel, tuues esile, et kõigest juhtunust vaatab vastu opositsiooni (sh presidendi) ja meedia ühisel jõul ellu viidud poliittehnoloogiline operatsioon valitsuse kukutamiseks, mida üksnes varjutati kõlavate sõnadega väärtustest ja põhimõtetest.

Tähelepanu juhiti ka sellele, et Keskerakonna käitumine kriisi eskaleerimisel oli alatu, kuna tegelikult püüti sellega saavutada EKRE poolset taganemist koalitsioonilepingus kokkulepitust.

Saate lõpuosas peatuti ka Reformierakonna poolt parlamendi menetlusse antud nn vihakõne kriminaliseerimise eelnõul, tuues esile, et tegu on väga ohtliku ja äärmiselt tõsiselt sõnavabadust ohustava projektiga – seda enam, et valitsusparteide vahelisi pingeid silmas pidades pole võimatu, et eelnõu algatanud opositsioon leiab selle seadusemuudatuse saavutamiseks piisava hulga koalitsiooniparteide saadikute toetuse.

Kuivõrd saade salvestati juba kolmapäeva pärastlõunal, ei ole selles võetud arvesse asjaolusid, mis järgnevatel päevadel valitsuskriisi lahenemisega seonduvalt ilmnesid.