Ungari peaminister Viktor Orban Foto: Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orbán osutas Brüsselis peetud kõnes, et pahempoolsed tahavad hävitada Euroopa tööstuse ja põllumajanduse ning kustutada kontinendi kultuuriloo, kuna need ei sobi kokku "liberaalse unistuste maailmaga". 

Ungari peaministri sõnul huvitab "liberaale" ainult nende pahempoolse tegevuskava elluviimine ja neid pole kunagi huvitanud Euroopa inimeste saatus, vahendab ReMix.

20. märtsil toimus Brüsselis Ungari valitsuspartei Fideszi sihtasutuse Ungari Kodanikuliit asutatud János Hunyadi auhinna üleandmise tseremoonia. Hunyadi auhind antakse inimesele, kellel on märkimisväärsed teened Euroopa vabaduse, sõltumatuse, riikide vahelise koostöö arendamise ja kristlike väärtuste edendamise vallas. Hunyadi on 15. sajandil elanud Ungari sõjapealik, tänu kellele seisati mõneks ajaks osmanite sissetung Euroopasse.  

Käesoleva aasta auhind anti Poola filosoofile ja poliitikule Ryszard Antoni Legutkole, kes alates 2009. aastast on Euroopa Parlamendi saadik. 

"Ta on filosoofiaprofessor, kes mitte ainult pole õppinud ajaloost, vaid kasutab ajalugu tulevaste sündmuste ennustamiseks. Kõik, mida ta ennustas, on läinud täide," kirjeldas Orbán laureaati.

Osutades professori kirjatöödele, rääkis Ungari peaminister, et võimu haaranud progressiusklikke "liberaale" ei huvita Euroopa inimesed.

"Kui nende ideede elluviimise hinnaks on Euroopa tööstuse ja põllumajanduse hävitamine, siis nad teevad seda. Kui nende tegevuskava hind on Euroopa kultuuripärandi hävitamine ebaseadusliku sisserände kaudu, siis teevad nad sedagi," rääkis Orbán. Lisaks osutas ta suurele murele, milleks on iseseisvusmeelsete (sovereignist) jõudude nõrgenemine, mis sai hoogu juurde Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumisega.

Legutko kodumaast Poolast rääkides rõhutas peaminister, et ta ei taha sekkuda teise riigi siseasjadesse, kuid tema hinnangul on riigis võimu haaranud "Sorose impeerium".

Legutko saavutusi üles lugedes lisas Orbán:

"Kui professor tutvus lääne progressistliku liberalismiga, siis tundis ta ära märgid, mis on omased kommunismile. Erinevalt paljudest meist, see ei üllatanud teda. Samuti ei üllatanud teda, erinevalt meist, et peale 1990. aastat muutusid vanad kommunistid hetkega hästikasvatatud "liberaalideks". Samamoodi peame me teda tänama, et ta tuvastas, kuidas "liberalism" ja kommunism nõuavad ühesugust ideoloogilist alusõpetust. Kui ta uuris Euroopa Liitu, siis osutas ta esimesena järgmistele märkidele: [EL] pürgib poliitilise absolutismi poole, normaalne kõnekeel muudetakse [Euroopa Liidus] uuskeeleks ja hägustades sellisel viisil reaalsust ei räägi Euroopa Liidu poliitika asjadest, mis on olemas, vaid kirjeldab unistuste maailma."

Viktor Orbáni János Hunyadi auhinna tseremoonial peetud kõne ingliskeelset tõlget saab lugeda siit.

Toimetas Karol Kallas