Peeter Espak. Foto: Margus Ansu, Postimees/Scanpix

Orientalist ja teoloog Peeter Espak kirjutas sotsiaalmeedias Jaan Kaplinski mõtteid kommenteerides, et teatud ringkond isikuid on lääne tsivilisatsiooni raames haaranud enda kätte kontrolli suure osa avalike suhtluse kanalite üle ning demokraatia on kaaperdatud väikese isikuteringi poolt. Samas on tema hinnangul tänapäeva suhtluskanaleid arvestades üha raskem inimeste üle kontrolli hoida.

"Küsimus pole mitte demokraatias, vaid selles, et teatud ringkond isikuid on lääne tsivilisatsiooni raames haaranud enda kätte kontrolli suure osa avalike suhtluse kanalitest ning piiravad seeläbi kodanike sõnavabadust, mis ongi demokraatia alus," kirjutab Espak oma Facebooki-lehel.

"Euroopa Liidus kahtlemine olevat juba pea kuritegu; paljudes riikides (sh Rootsi) kehtib aga ametlik tsensuur väga paljudest teemadest rääkimisel," jätkab Espak. "St demokraatia on kaaperdatud väikese isikuteringi poolt, kellel on üha raskem hoida kontrolli, sest kaasaegsed suhtluskanalid ei ole enam tsenseeritavad. Seda võimetust kehtestada tsensuuri nimetataksegi "demokraatia" kriisiks – mis tegelikkuses aga tähendabki demokraatia tagasitulekut."

Espak avaldas Facebookis oma mõtteid kommentaariks Jaan Kaplinski artiklile, kus tuntud mõtleja, kirjanik ja tõlkija küsib: "Kas demokraatia aeg ei hakka lihtsalt läbi saama? Ilusad sõnad demokraatiast, vabadusest, võrdõiguslikkusest, euroopalikest väärtustest jms kõlavad aina õõnsamalt, võltsimalt. Ning inimestel näib kasvavat vajadus kindlama käe, isegi autoritaarsema valitsemise järele."