Joe Biden. Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide avaliku arvamuse uuringuettevõtte Rasmussen Reports läbi viidud küsitlusest selgub, et 38% protsenti valijatest usuvad, et USA demokraatide arvatav presidendikandidaat Joe Biden on dementne.

Enamus valijaid ja pisut rohkem kui pooled demokraadid arvavad, et suure tõenäosusega demokraatide presidendikandidaadiks saav Biden peaks avalikult probleemi osas sõna võtma, vahendab Rasmussen Reports uuringu ülevaates. 

Rassmusseni poolt kogu riiki hõlmanud telefoniküsitluses leidis 38 protsenti tõenäolistest valijatest, et Biden kannatab mingit laadi nõdrameelsuse all. Toetudes sellele, mida nad on lugenud ja näinud, peavad 48 protsenti võimalikest hääletajatest Bidenit vaimselt terveks ja 14 protsenti vastanutest ei oska midagi kindlat arvata.

Barack Obama aja asepresidenti peavad dementseks 20 protsenti demokraatidest. Vabariiklaste valijate seas on see number 66 protsenti ja valijate, kes ei ole seotud kumbagi peavoolu parteiga, seas 30 protsenti.

Bideni korduvad puterdamised ja segased sõnavõtud on tekitanud paljudes inimestes kahtluse, et 77-aastasel poliitikul pole peas enam kõik korras. 61 protsenti kõikidest valijatest arvab, et Biden peaks sellistele kahtlustele reageerima ja 41 protsenti peab seda väga tähtsaks. 36 protsendi valijate jaoks ei ole Bideni vaimne tervis oluline.

Rasmussen juhib tähelepanu, et küsitluses ei selgitatud vastajatele lahti, mis haigus dementia täpsemalt on. Ameerika inglise keele Merriam-Websteri õigekeelsussõnaraamat selgitab dementsust järgnevalt: "Dementsus on üldjuhul progresseeruv seisund (nn Alzheimeri tõbi), mille väljenduseks on hulk kognitiivseid puudujääke (mälu puudulikkus, afaasia ja suutmatus kavandada ning algatada keerukamaid tegevusi)."

86 protsenti hääletajatest kinnitab, et kandidaadi tervis on nende otsuse langetamise juures oluline ja 56 protsenti arvab, et presidendikandidaatide viimased terviseandmed peaksid olema avalikud.

Küsitluses osales 1000 tõenäolist valijat ja see viidi läbi 25.–28. juunini. Küsimustikuga saab tutvuda siin. Metodoloogia on lahti seletatud siin.

Valik Joe Bideni "kummalisematest" sõnavõttudest.

Toimetas Karol Kallas