EKRE aseesimees Mart Helme riigikogu ees. Foto: Markus Järvi

Täna on riigikogu põhiseaduskomisjoni istungi päevakorras kaks petitsioonikeskkonnas rahvaalgatus.ee esitatud pöördumist: Gete Kauge algatatud kollektiivne pöördumine "Mart Helme riigikogust välja!" ja Aleksander Härmase petitsioon "Kaja Kallas, astu tagasi!".

Gete Kauget ajendas petitsiooni koostama Helme sõnavõtt Ukraina sõjapõgenike kohta ning tänaseks on pöördumisele kogutud ligi 22 000 allkirja.

"Hiljutises väljaütlemises seoses Ukraina sõjapõgenikega on aga piir käes. Mida inimene endale lubab!!??," küsib Kauge oma petitsioonis (kirjaviis muutmata, toim).

Härmase petitsioonile "Kaja Kallas, astu tagasi!" on tänaseks kogunenud aga tagasihoidlikud 1031 allkirja. "Kaja Kallas peab tagasi astuma. Ehk mäletate mis on toimunud selle poolteise aasta jooksul veel, siis kommentaarid liigsed, kui on keegi vaadanud kasvõi ühte riigikogu infotundi kus Kaja Kallas annab "vastuseid". Valetamised igal sammul," seisab kirjas Härmase petitsioonil.

Põhiseaduse paragrahv 64 sedastab, et riigikogu liikme volitused lõpevad enne tähtaega tema asumisega mõnda teise riigiametisse, teda süüdi mõistva kohtuotsuse jõustumisel, tema tagasiastumisega seaduses sätestatud korras või kui riigikohus on otsustanud, et ta on kestvalt võimetu oma ülesandeid täitma. Samuti lõppevad riigikogu liikme volitsused tema surma korral.

Petisiooni korras riigikogu liikme ennetähtaegset volitustest vabastamist põhiseadus ette ei näe.

Toimetas Markus Järvi