Ilja Repin: 1905. aasta 17. oktoobri meeleavaldus, 1907. Foto: Objektiiv/Karol Kallas

Viiendal märtsil toimuvate Eesti riigikogu valimiste eel on muudetud valimiskorda viisil, mis lubab teha poliitilist propagandat ka valimiste päeval ja valimisjaoskondade ees. 

"Suur muutus riigikogu valimistel on see, et enam ei ole sisuliselt mingeid agitatsioonipiiranguid – ei ole piiranguid poliitilise välireklaami avaldamisele ning valimisagitatsioon ei ole keelatud ka valimispäeval ehk erakonnad ja kandidaadid saavad ka veel pühapäeval kihutustööd teha," vahendab ERRi uudisteportaal.  

Ainsaks kohaks, kus kihutustööd teha ei tohi, on hääletamise ruumid.

Teise olulise uuendusena pole hääletaja seotud enam ühe jaoskonnaga ja hääl on nii eelhääletuse ajal kui valimispäeval võimalik ära anda oma valimisringkonna kõigis jaoskondades.

Kõigis jaoskondades on võimalik hääletada lisaks valimispäevale ka 3. ja 4. märtsil kella 12 kuni kella kaheksani õhtul. Valimispäeval on jaoskonnad avatud kella üheksast hommikul kuni kella kaheksani õhtul.

Keskuste jaoskondades toimuv eelhääletamine ja e-hääletamine algavad esmaspäeval 27. veebruaril vastavalt kell 12 päeval ning kell 9 hommikul.

Põhiseaduse 60. paragrahvis kirjutatakse riigikogu valimiste kohta:

Valimised on üldised, ühetaolised ja otsesed.

Riigikogu korralised valimised toimuvad märtsikuu esimesel pühapäeval neljandal aastal, mis järgneb Riigikogu eelmiste valimiste aastale.

Toimetas Karol Kallas