Politsei silmis on Mare Tralla pildil kujutatud käitumine igati õige. Foto: mixedmartialarts.com

Politsei lõpetas väärteomenetluse LGBT-aktivisti ja feministliku kunstnik Mare Tralla suhtes, kes end Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas korraldatud näitusel alaealiste poiste ees paljastas, kuna selline tegevus ei olevat nende hinnangul seadusevastane.

Pärnu jaoskonna nooremuurija Anne Ennok sõnul jõuti väärteomenetluse käigus järeldusele, et Tralla enesepaljastuslikus käitumises laste juuresolekul puuduvad süüteo koosseisu tunnused.

“Tuginedes meie kogutud infole, sealhulgas inimeste ütlustele, otsustas politsei menetluse lõpetada. Politsei ei tuvastanud, et sündmuse puhul oleks rikkumine aset leidnud,” selgitas Ennok.

Prokuratuur ei alustanud isegi menetlust

Politseile kaebuse esitanud kodanik pöördus eelnevalt ka prokuratuuri poole palvega uurida, kas Tralla sooritas ennast avalikus kohas väikeste laste ees paljastades kuriteo – karistusseadustiku paragrahv 179 keelab lapseealiste seksuaalse ahvatlemise, nähes selle eest ette rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistuse. 

Ringkonnaprokurör Merry Tiitus aga kaebuse peale kriminaalasja ei alustatud, kuna tema hinnangul ei kujuta laste nähes alasti ringi liikumine endast kuritegu.

“Pelgalt alastiolek ja alasti ringi liikumine, ka laste nähes, ei ole seksuaalne tegu. Samuti ei püüdnud kunstnik kallutada seksuaalsele tegevusele pealtvaatajaid,” põhjendas Tiitus oma otsust.

Ühtlasi ei tuvastatud Tralla käitumises ka eksimist karistusseadustiku paragrahvi 262 lg 1 vastu, mis näeb “avalikus kohas käitumise üldnõuete rikkumise eest” karistusena ette rahatrahvi või aresti.

Toimetas Martin Vaher

Fookuses: kui Mare Tralla liputamine alaealiste ees jääb karistamata, oleme õigusriigist väga kaugel

Küsimus prokuratuurile: kas erinevalt teistest on LGBT-aktivistidele avalik enesepaljastamine lubatud?

Repliik: kuidas „kunstnikud“ ühiskonda labastavad