Poola peaminister Donald Tusk, 22. jaanuaril 2024, Kiievis. Foto: Scanpix

Kolmapäeval andis Poola uus peaminister Donald Tusk teada, et tal on kavas esitada parlamendile kaks eelnõu, mis peaksid leevendama praegu kehtivaid abordipiiranguid. Näiteks soovitakse lubada aborti kuni 12. rasedusnädalani ning abortiivsete SOS-tablettide käsimüüki.

Tusk teatas ajakirjanikele, et nad on valmis esitama lähitundidel parlamendile eelnõu, mis lubab "seaduslikku ja turvalist aborti kuni [raseduse] 12. nädalani."

Kui kavandatud samm läbi läheb, pööratakse sellega tagasi eelmise konservatiivse valitsuse elupooldav abordipoliitika, vahendab ERR.

Samas ei ole praegu veel kindel, kas parlamendis leidub siiski piisavalt üksmeelt abordipiirangute tugevaks leevendamiseks. Praegusest kolmest valitsuserakonnast on avaldanud selget toetust liberaalsemale abordipoliitikale vaid kaks – Vasakpoolsed ning Tuski juhitud Kodanikuplatvorm.

Tsentristlik valitsuserakond Kolmas Tee pole veel oma seisukohta sündimata laste tapmise lihtsustamise osas veel väljendanud ning erakonnas ei valitse selles küsimuses üksmeelt.

Lisaks võib seaduse vastuvõtmise vetostada ka Poola konservatiivne president Andrzej Duda

Praegu on Poolas abort lubatud ainult juhul, kui raseduse jätkumine ohustab naise elu või tervist või kui rasedust põhjustas vägistamine või verepilastus. Samas lasevad paljud Poola naised oma sündimata lapsi tappa välismaal, peamiselt Tšehhis ja Slovakkias.

Aborte tehakse ka kodus, keelatud SOS-tablettide abil. Tusk teatas kolmapäeval ka oma plaanist muuta "hädaabi rasestumisvastased vahendid" ehk SOS-tabletid käsimüügiravimiks. Praegu on neid võimalik osta ainult retsepti alusel ning selle saamine olevat keeruline. Poola valitsuse ettevalmistatud eelnõu järgi lubatakse selliseid tablette käsimüügiravimina müüa üle 15-aastastele inimestele.

Toimetas Martin Vaher