Poola ja USA presidendid allkirjastatud kokkuleppega Foto: Poola presidendikatselei

USA President Donald Trump ja Poola president Andrzej Duda allkirjastasid 23. septembril kaitsealase koostöö deklaratsiooni, mis näeb ette mitme USA sõjaväebaasi rajamist Poola. Samuti paigutatakse sinna USA õhujõudude droonieskadron.

Poola Vabariiki rajatakse nii USA armee- ja õhuväebaase kui ka sõjaväe väljaõppekeskus, lennuväe lahingüksus, varustusväeosa ning kaks erioperatsioonide keskust, seisab deklaratsioonis.

  • Poznańisse rajatakse USA diviisi peakorter (Forward), kuhu paigutatakse ka USA armee piirkonna toetusväeosa.
  • Drawsko Pomorskiesse rajatakse peamine võitlusväljaõppekeskus, kus hakkavad väljaõpet saama nii USA kui Poola sõdurid.
  • Wrocław-Strachowicesse tuleb USA õhujõudude varustuslennuväli.
  • Łaski viiakse USA õhujõudude droonieskadron.
  • Powidzisse paigutatakse õhujõudude võitlusbrigaad, varustuspataljon ja eriväeosade keskus.
  • Lublinieci rajatakse teine eriväeosade baas.

Koostöölepe allkirjastati peale enam kui aasta väldanud kaitsealase koostöö läbirääkimisi.

Lisaks jätkuvad läbirääkimised selle üle, kuhu oleks Poolas kõige mõistlikum rajada USA soomusbrigaadi baas.

Poola president Duda avaldas juba 2018. aastal soovi, et riiki tuleks püsiv USA sõjaväebaas ning läks isegi nii kaugele, et pakkus selle nimeks "Fort Trump" (Trumpi Kindlus – ing. k).

Kuna Saksamaa ei täida oma kohustusi NATO ees ja Saksa kaitsejõud on eelmise kaitseministri – ja tänase Euroopa Komisjoni presidendi – Ursula von der Leyeni ebakompetentsuse tõttu katastroofilises olukorras, siis on Trump korduvalt ähvardanud USA Saksamaal paiknevad baasid hoopis Poola kolida.

NATO liikmetest täidavad 2018. aasta andmetel kohustust panustada 2% sisemajanduse kogutoodangust kaitseeelarvesse peale Poola ja Eesti veel Kreeka, Läti, Leedu ja Ühendkuningriik.

Toimetas Karol Kallas