Donald Tusk Foto: Scanpix

Poola uue progressistliku valitsuse peaminister Donald Tusk andis 2023. aasta lõpus teada, et valitsusel on "lähinädalate, mitte kuude" jooksul kavas võtta vastu omasooiharate tsiviilpartnerlusseadus.

Omasooiharate kaaslasena tegutsemise (partnerluse) seadustamine on osa 13. detsembril ametisse asunud Tuski valitsuse esimese saja päeva 100-punktilisest programmist. Sedasi soovitakse Poola seadusandlus sarnastada suurema osa Euroopa Liidu riikidega, milles samasooliste paarisuhtesse astumine on seadustatud, vahendab Times

Samuti on uue seaduse eesmärgiks sümboolse lõpu tegemine konservatiivide väidetavale omasooiharate inimeste aastatepikkusele vaenamisele. Detsembris langetas Euroopa Inimõiguste Kohus otsuse, milles tõdeti, et Poola on läbikukkunud riik, kuna pole andnud omasooiharatele paaridele vajalikku "tunnustust ja kaitset", mis kujutab endast omasooiharate inimeste "era- ja pereelu austamise" rikkumist.

Lisaks kavatseb Tuski valitsus hakata rahva raha eest tähestikurahvast "kaitsma".

Konservatiivide valitsuse ajal kiusati väidetavalt homoseksuaale koolides homoideoloogia õpetamise keeluga.

Tagakiusamise üheks tipuks peetakse muuhulgas kleebitavate siltide jagamist, millel oli kiri "LGBT ideoloogia vaba piirkond" (Strefy wolne od LGBT). Samuti ei lubanud konservatiivid tegutseda lapsi seksualiseerivatel organisatsioonidel. 

Üks suurimaid rahvusvahelisi tähestikurahva ühendusi ILGA World peab alates 2020. aastast Poolat üheks kõige jõulisemalt omasooiharate õigusi piiravaks Euroopa Liidu riigiks.

Kaja Kallase valitsuse, kuhu kuuluvad Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraadid, üks esimesi, demokraatlikku protsessi ning sisekorra eeskirju eirates, riigikogust läbi rammitud seaduseid oli samuti loomuliku abielu rüvetamine.

Toimetas Karol Kallas