Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Foto: Scanpix

Prantsusmaa uusim islamiäärmusluse vastane seadus võimaldaks oma lapsi kodus õpetavaid vanemaid karistada kuni kuuekuise vanglakaristusega. Võimud toovad ettekäändeks vajaduse kaitsta lapsi religioosse radikaliseerimise eest, vahendab Daily Mail.

Uue seadusega tuldi välja pärast seda, kui eelmisel kuul lõigati kooliõpetaja Samuel Paty’l lastele islami prohvet Mohammedi karikatuuride näitamise eest pea maha. Pärast seda on riigi president Emmanuel Macron radikaalse islami vastu teravalt sõna võtnud. Otsus koduõpe keelata tuli väidetavalt seetõttu, et osad islamiusulised vanemad ei luba oma lastel riiklikus koolis käia. Piirang puudutab aga kõiki lapsi, sõltumata nende vanemate religioossetest või poliitilistest eelistustest.

Seadus annaks koolidele ka rohkem võimalusi seista vastu survele muuta oma õppekava religiooni- ja seksuaalkasvatuse õppe osas. Samuti saaksid omavalitsused õiguse keelustada avalikes ujulates meeste ja naiste segregeerimine. Veel annab eelnõu valitsusele rohkem volitusi internetis “vihakõne” piirata.

Mošeed peaksid aga avalikustama oma välisriikidest pärit rahastuse, et teha kindlaks selle võimalik päritolu radikaalsetelt rühmitustelt.

Koduõpe on edaspidi lubatud vaid haruldastel juhtudel, kui lapse koolis käimine on isiklikel põhjustel raskendatud. Seaduse ignoreerimisel seisavad vanemad silmitsi pooleaastase vangistuse või kuni 7500 euroni küündiva trahviga. Igale lapsele antakse ka eraldi ID-number, et teha kindlaks tema kooliskäimine.

Sarnaseid karme islamismivastaseid piiranguid on viimasel ajal pärast islamistlikku terrorit kehtestanud ka Austria.

Toimetas Jaanus Vogelberg