President Kersti Kaljulaid (vasakul) noorte laulu-ja tantsupeol. Foto: Scanpix

President Kersti Kaljulaid avaldas Eesti iseseisvuse taastamise 26. aastapäeva puhul peetud kõnes imestust, et mõned soovivad "radikaalselt ja revolutsiooniliselt" tagasi pöörduda aega, mil inimeste vabadus oli oluliselt väiksem. Kaljulaid hoiatas ka radikaalse retoorika eest ning teatas, et ei näe vastuolu rahvuslike väärtuste ja liberaalsete demokraatlike väärtuste vahel.

President väljendas kõigepealt imestust selle üle, et sotsiaalliberaalse maailmavaate kandjad on valmis muutma mängureegleid nii, et iseotsustamisõigus lihtsais olmelisis asjus oluliselt kahaneb.

"Sama veider tundub soov radikaalselt ja revolutsiooniliselt tagasi pöörduda aega, mil inimeste vabadus, eriti naiste ja laste oma, oli oluliselt väiksem," jätkas Kersti Kaljulaid ilmselt konservatiividele-rahvuslastele osutades.

"Konservatiivsus on revolutsioonide vältimise kunst. Rahvusluse edendamise sildi all liberaalsete demokraatlike vabaduste mitmekülgne piiramine oleks järsk murrang, mitte mõistlik konservatiivne poliitika. Konservatiiv peaks hoopis otsima võimalust olla ajaloo sündmuste kulgemise kaarest nii palju ette informeeritud, et ilma järskude korrektiivideta kogu aeg tulevikuks pisitasa valmis olla," kaitses Kaljulaid "mõistlikku konservatiivsust".

Edasi hoiatas president nii "iseenda okupeerimise", s.t vaid ühe idee taha koondumise eest kui radikaalse retoorika ja kaikamehe keelekasutuse eest.

"Mulle on kallid liberaalsed demokraatlikud väärtused ja samas olen ma uhke, et olen eestlane," kuulutas Kaljulaid ja lisas, et ta ei näe mingit vastuolu rahvuslike väärtuste ja liberaalsete demokraatlike väärtuste vahel.

Loe lähemalt siit.