Priit Humal. Foto: objektiiv.ee

Laupäeval, 22. aprillil, toimub kell 12–15 Tallinnas Vabaduse väljakul meeleavaldus, et edastada riigikogule ja valitsusele sõnum: Balti riikide peaministrite kokkulepet Rail Balticu rajamiseks praegusel kujul ei tohi ratifitseerida! Priit Humal selgitas lühidalt portaalile Objektiiv, mis teoksil.

Objektiiv: Laupäeval, 22. aprillil, on kavas korraldada meeleavaldus Rail Balticu küsimuses. Kes on selle meeleavalduse korraldajad?

Priit Humal: Ökoriik Eesti, Avalikult Rail Balticust, Noored Rohelised, Eesti OTT-liikumine, Erakond Eestimaa Rohelised, Eesti Kultuurikoja RB töörühm, SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Lendorava kaitseks MTÜ, MTÜ Eesti Vanemad, SA Terve Eesti, Eesti Raudteelaste Ametiühing, Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing.

Objektiiv: Selgita palun lähemalt, mille vastu ja mille poolt see meeleavaldus on. Kas korraldajad on põhimõtteliselt Rail Balticu vastu või peaks selle projekti mingil kujul siiski ellu viima?

Priit Humal: Ühel meelel ollakse selles, et RB “joonlaua trassi” rajamine tuleb peatada. Eesti parema ühenduse vastu Euroopaga pole keegi. Millisel kujul see peaks tulema, eeldab palju põhjalikumaid analüüse ja rahvaga arutamist, kui see seni on toimunud. Me ei tahaks võtta mandaati ütelda praegu ette kogu rahva eest, milline see arutelu tulemus saab olemas. Selleks ongi analüüsid ja arutelud, et leida kõige parem variant. Olemasolevate raudteede kasutamisel nii Tartu kui Pärnu suunal on selgeid eeliseid võrreldes praegu kavandatava uue trassiga. Nende analüüsid on tehtud lohkalt ja seega tuleb sinna punkti tagasi minna.

Objektiiv: Mida teha siis, kui riigikogu ei võta vastuhääli kuulda?

Priit Humal: Lepingu allkirjastamine pole veel raudtee. Valimised tulevad ja Euroopa Liidu raha – nii palju, kui loodetakse – nagunii ei tule.

Objektiiv: Mida saab tavaline kodanik Rail Balticu “joonlaua trassi” peatamiseks ära teha – lisaks meeleavaldusel osalemisele? Kas kusagil saab anda allkirja või väljendada oma vastuseisu mingil muul moel?

Priit Humal: Rahvaalgatus.ee keskkonnas on praegu avatud ka üks RB teemaline petitsioon, kuhu saab digiallkirja anda. Väga hea on ka see, kui rääkida sellest oma sõpradele ja naabritele, kuna väga paljud inimesed ei tea RB teemast piisavalt.

Kavandatava meeleavalduse ja Rail Balticu teema kohta vaata lähemalt siit.