Priit Humal Objektiivi stuudios. Foto: Objektiiv

Rail Balticuga seotud otsuste aluseks olnud alg­andmed peaksid olema avalikud kohe koos otsusega, sealhulgas memorandumid, mille salastamine on riigijuhtimises tekitanud surnud ringi, millest osalejad lahti ei saa, kirjutab kodanikuliikumise Avalikult Rail Balticust juhatuse liige Priit Humal Postimehes.

Humala hinnangul on tänaseks avalikustatud valitsusele esitatud ametnike memodest näha, et viimased on valefakte esitades ministritega manipuleerinud. Humal toob näiteks Tallinna-Tartu raudtee kiiruse tõstmise küsimuse, kus tema väitel vähendati vastavas dokumendis vajalike tööde hinda enam kui 100 miljoni euro võrra.

Samuti on Humala väitel manipuleeritud Rail Balticu hoolduskulude suurusega, näidates seda väidetavalt ministritele väiksemana, kui selgus memo aluseks olevast uuringust.

Humala hinnangul liigub praegu raudteeprojekti kohta avalikkuses suhtekorralduslikku valeinformatsiooni. Samuti leiab ta, et Rail Balticu ehitusplaani tõttu jäävad ootele teised, kasulikumad projektid. Humala hinnangul on müüt ka raudtee keskkonnasõbralikkus.

Täismahus saab Humala arvamustega tutvuda Postimehes.

Toimetas Jaanus Vogelberg