Prints Harry ja abikaasa Meghan Markle rõõmustamas oma mai alguses ilmavalgust näinud esiklapse üle. Planeedi huvides soovivad nad piirduda aga maksimaalselt kahe järglasega. Foto: Scanpix

Sussexi hertsog prints Harry avalikustas Briti Vogue'i veergudel, et tema ja ta abikaasa Meghan Markle ei soovi kliimamuutuse tõttu saada rohkem kui kaks last, vahendab LifeSiteNews.

Prints Harry (34) rääkis oma kavatsusest piirata planeedi ja inimkonna hüvanguks oma järglaste arvu Briti Vogue'i septembrikuises numbris, mille külalistoimetajaks oli tema abikaasa Sussexi hertsoginna Meghan Markle (37) ning mille esikaanele oli valitud sooidentiteedihäire all kannatav mees Laverne Cox, keda esitleti väljaandes "mõjuvõimsa naisena".

Teema tuli jutuks Harry intervjuu käigus primatoloog Jane Goodalliga, kui nende vestlus liikus viimase töölt loomadega üldisematele keskkonnaprobleemidele. Goodalli hinnangul on hullumeelne arvata, et meil võib olla lõputu majandusareng lõplike loodusressurssidega planeedil:

"Tänapäeval on maailmas palju vägivalda ja sõdu ja kannatusi, kuid me oleme osa loodusest ning kui me ei õpi sellega harmoonias elama, siis muutub olukord ainult hullemaks. Saab olema veel rohkem konflikte, milles inimesed võitlevad viimase viljaka maa ja viimase magevee üle."

Prints Harry nõustub selle sünge tulevikustsenaariumiga ning leiab, et see kõik on juba praegu aset leidmas ning et me juba elame kõige selle keskel: "Me oleme konnad vees, mis on juba keemispunkti saavutanud. See on jube."

"See on jube," nõustus omakorda Goodall. "Eriti kui oled just lapse saanud."

Prints Harry sõnul on tal olnud alati side loodusega ja armastus selle vastu, kuid vastse lapsevanemana näeb ta seda nüüd kahtlemata teistmoodi. Ta on enda sõnul alati tundnud, et planeet Maa on meile laenuks antud ning intelligentsete ja arenenud olenditena peaksime olema suutelised järgmisele põlvkonnale endast midagi paremat maha jätma.

Seetõttu nõustub ta Goodalliga, et planeedi seisukohast ei ole hea liiga palju lapsi saada ning soovib ise maksimaalselt vaid kahe järglasega piirduda.

Harry vennal prints Williamil ja tema abikaasal Cambridge'i hertsoginnal Catherine Middletonil on praeguseks aga tervelt kolm last, mistõttu on populatsioonikontrolli aktivistid kutsunud neid ka juba üles keskkonna hüvanguks rohkemate laste saamisest hoiduma.

Samas on aga Suurbritannia rahvastik juba praegu hääbumiskursil. Suurbritannia riikliku statistikaameti andmetel oli Inglismaal ja Walesis 2017. aastal 679 106 elussündi, mida on 2,5% vähem kui 2016. aastal ning mis on madalaim näitaja alates 2006. aastast. Ühtlasi kahanes 2017. aastal summaarne sündimuskordaja viiendat järjestikust aastat 1,76 lapseni naise kohta, olles seega oluliselt madalam rahvastiku taastootmiseks vajalikust määrast (2,1).

Abordipooldajast Iiri ajakirjaniku Una Mulally sõnul oli Meghan Markle'il hea meel ka selle üle, et Iirimaa otsustas mullusel abordireferendumil legaliseerida oma sündimata laste tapmise.

Toimetas Martin Vaher