Jens Jaanimägi korraldas Tartus koos oma sõpradega provokatiivse aktsiooni, et häirida SAPTK abordivastase näituse läbiviimist. Foto: Objektiiv

Progressiivse Liikumise juht Jens Jaanimägi segas eile Tartu Raekoja platsil koos ühe teise LGBT-aktivistiga Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) poolt korraldatud abordivastase näituse "Elu enne sündi" läbiviimist. Hiljem kirjutas ta sotsiaalmeedias, et kavatseb minna ka SAPTK juhi Varro Vooglaiu matustele niimoodi tantsima. Eilset aktsiooni kiitsid teiste seas ka Tartu endine abilinnapea Gea Kangilaski ja sotside kandidaat europarlamendi valimistel Vootele Päi.

Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi kirjutas eile Facebookis, et "Tartu armas noorsugu otsustas väärindada SAPTK välinäituse kõnesid omapoolse tähelepanu ja tantsuga. Suuremat teenet meie ürituse sõnumi levikule poleks me suutnud neilt paluda. Täname."

Oma postituse all tõi ta ära kaks videot sellest, kuidas Progressiivse Liikumise juht Jens Jaanimägi koos ühe kaasaktivistist tütarlapsega [nüüdseks on selgunud, et tegemist on mõttekoja Praxis soolise võrdsuse ja võrdsete võimaluste analüütiku Isabel Jezierskaga – toim.] vikerkaarelippudega segavalt ringi karglevad, samal ajal, kui SAPTK Elukultuuri Instituudi juhataja Maria Madise ning SAPTK juhataja Varro Vooglaid abordi ehk sündimata laste tapmise lubamatust rõhutavaid kõnesid peavad.

Natuke hiljem laeti sotsiaalmeediaplatvormi X (endine Twitter) üles veel üks video, kus on näha, kuidas antud isikud Järvit tema abordivastase kõne ajal segavad.

Lisaks LGBT-vikerkaarelippudega ringikarglemisele (ühele lipule on lisatud ka kiri CLIMATE, millega üritatakse tähelepanu juhtida nö kliimaprobleemidele) laseb Jens kõlarist ka võrdlemisi valju tsirkusemuusikat. Kuigi Järvi palub viisakalt seda muusikat oma kõne ajal vaiksemaks panna, eiratakse tema palvet ning tantsitakse selle saatel homolippe lehvitades edasi.

Samal päeval X-i platvormil tehtud postitustes kutsub Jaanimägi kõiki Varro "vereklompide" näitust külastama ning võtma kaasa "vikerkaarevärvilised aksessuaarid".

Kui Koit Pärn talle seal selgitab, et sündimata lapsed on inimesed, mitte vereklombid, siis vastab Jaanimägi lihtsalt sõnadega "njom-njom". Seejärel küsib Pärn, et kas Jaanimägi pooldab siis sündimata või ka sündinud laste või ka täiskasvanute tapmist ja söömist. Sellele Jaanimägi enam ei vasta, küll aga kirjutab kasutaja vend Rodion, et inimliha "maitseb nagu kana" ning kutsub üles seda proovima.

Foto: kuvatõmmis X-ist

Hiljem kirjutab Jaanimägi veel sotsiaalmeedias, et nende aktsioon oli "mõnus tantsulka". Kui kasutaja Linnapea Jopsinovski temalt küsib, et kui Varro ükskord ära sureb, kas nad kavatsevad siis tema matustele ka niimoodi tantsima minna, siis vastab Jaanimägi, et "muidugi läheme! Kas selles oli kahtlust?"

Feministeeriumi lehel kirjutatakse Jens Jaanimäe kohta, et "ta on õppinud riigiteadust ja filosoofiat, loomult aktivist ja veendunud progressiiv. Ta on sündinud ja kasvanud Euroopa südames ning naasnud Eestisse, et seista võrdsema, vabama ja solidaarsema ühiskonna eest. Ta töötab Progressiivse Liikumise juhina."

Muuhulgas on ta avaldanud artikli homoabielu kehtestamise toetuseks ning avaldanud koos teiste progressiividega arvamust, et kasumi teenimine majandustegevuses on üldiselt halb ning selle asemel tuleks püüelda nö tasaarengu poole, mille puhul on iga inimese kohta kindlaks määratud näiteks ruutmeetrite ja reiside arv, kuna see päästaks meid väidetavast kliimakollapsist.

Oma kodulehel kirjutavad noored progressiivid, et "Progressiivne Liikumine on Eesti esimene erakondlikult sõltumatu poliitiline noorteliikumine, mis ühendab ja pakub platvormi progressiivse maailmavaatega noortele üle kogu Eesti. Progressiivide põhiväärtused on vabadus, võrdsus ja solidaarsus. Üheskoos seisame julge, tulevikkuvaatava ja jätkusuutliku Eesti eest."

Jaanimäe aktsioonile avaldasid toetust ka Gea Kangilaski ja Vootele Päi

Tartu endine abilinnapea Gea Kangilaski, kes lahkus tunamullu sotside ridadest ning liitus hiljem erakonnaga Eesti 200, kirjutas oma Facebooki lehel SAPTK näitusega seoses, et kolumnist Malle Pärn olevat just volikogu istungil "väriseva häälega" uurinud, et miks on võimalik, et Tartu kohvikus toimub drag show, mis kujutab endast Tartu 2024 programmis sisalduvat ideoloogilist propagandat, kuid samal ajal paneb Varro Kangilaski sõnul "raeplatsi üles "näitust", mille ülespanekuks polevat politsei kinnitusel isegi avaliku ürituse luba vaja".

"Kogun siinkohal ideid näitusteks, mida päriselt võiks raekoja platsile tuua. Sellele Varro "näitusele" on noored aga sobiva outfiti juba leidnud. Asjakohane!" kiitis ta Jaanimäe aktsiooni. Hiljem lisas ta veel sotsiaalmeedias, et see oli "parim pidu Tartus".

Kangilaski avaldas samasisulist kriitikat SAPTK näituse kohta ka oma X-i kontol.

Sotside homoseksuaalist kandidaat käimasolevatel Euroopa Parlamendi valimistel Vootele Päi, keda on ajakirjanduses nimetatud ka "saatanaks siseministri õlal" ning "abieluvõrdsuse halliks kardinaliks", kirjutas sotsiaalmeedias Jaanimäe aktsiooni kohta, et see, mis nad seal korraldasid on lihtsalt sätendav [Päi kasutas selle sõna asemel sädemete emotikoni – toim.]. Jaanimägi vastas sellele aga emotikoniga kätest, mis moodustavad südame kujutise.

Foto: kuvatõmmis X-ist

Päi avaldust kommenteeris omakorda Linnapea Jopsinovski, kes juhtis tähelepanu tõsiasjale, et Eestis tehakse umbes 3000 aborti aastas ehk siis 8 aborti päevas, olukorras, kus eestlaste sündimus on rekordiliselt madal.

"Ja siis üks Euroopa Parlamendi kandidaat arvab, et see on tore, kui segatakse üritust, mis praegust olukorda rahvale selgitada püüab. Mõelge selle peale, kui valima hakkate," lisas ta.