Martin Helme ja Mart Helme. Foto: Scanpix

Raadiosaates "Räägime asjast" peatusid rahvuskonservatiivid Mart Helme ja Martin Helme pikemalt "süvariigi" tõenäolisel katsel luua Eestis enne järgmisi riigikogu valimisi n-ö auru väljalaskmise erakond, mis võtaks rahvuslikelt jõududelt võimalikult palju hääli.

Mart Helme hinnangul tehakse kindlasti mingisugune auru väljalaskmise üritus enne järgmisi parlamendivalimisi. Martin Helme märkis, et kui räägitakse sellest, missugune see erakond olema peaks, hakkavad kõlama märksõnad: avatud, liberaalne, Euroopa-meelne. Tema sõnul tahetakse Brüsseli poliitikat ellu viia värskete nägudega ning see uus jõud peaks pakkuma poliitikat, mida senine poliitiline kartell on kogu aeg pakkunud.

Mart Helme arvates on need "varasemast poliitilisest taagast vabad" näod, keda valijale pakutakse, Kaljurannad, Jõksid, Tarandid ja kõrgemad riigiametnikud, ning sellisest peavoolule sajaprotsendiliselt lojaalsest seltskonnast tahetakse teha vedureid, kelle abil võetakse ära rahvuslikult jõult – EKRE-lt – mingi protsent hääli.

Martin Helme meenutas 2009. aasta europarlamendi valimiste eel tehtud katset luua üleeuroopaline Libertase nimeline pisut euroskeptiline erakond, mida Eestis hakkas vedama Jüri Estam. Rahad tulid ühelt rikkalt iirlaselt, kes on seotud USA sõjatööstuskompleksiga ehk on siis "süvariigi" tegelane. Tookord sellest üritusest asja ei saanud. Nüüd on juttu sellest, et tehakse Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni partei En Marche! eeskujul üleeuroopaline partei.

Martin Helme hinnangul tekitati enne eelmisi riigikogu valimisi Vabaerakond selle jaoks, et kurjad konservatiivid ei saaks jalga ukse vahele.

Mart Helme väljendas arvamust, et kui selline auru väljalaskmise üritus tuleb, siis süvariik loob selle kindlalt paremtiivale ja neid ei huvita enam Vabaerakonna saatus.

"On tarvis tagada see, et rahvuslikud jõud saaksid võimalikult nõrga tulemuse riigikogu järgmistel valimistel ja oleks võimalik jätta nad koalitsiooni, järgmisse riigi valitsusse kaasamata," ütles Mart Helme.

Saade "Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.

Liberaalne, Euroopa-meelne… Tekkis veel üks Prantsuse partei

Presidendi poolvend tahab takistada populiste ja hoida ära poliitilist pööret järgmistel valimistel