Foto: Scanpix

Raadiosaates “Räägime asjast” tõdesid rahvuskonservatiivid Martin Helme ja Mart Helme, et õiguskaitseorganite poolt Danske pangas aset leidnud hiiglasliku mastaabiga rahapesu mittemärkamine on ülimalt kahtlane.

Helmede sõnul on väga raske uskuda, et nii tohutu mastaabiga rahapesu – rohkem kui 200 miljardit eurot ehk rohkem kui kõigi taasiseseisvumise järgsete aastate Eesti Vabariigi riigieelarved kokku – sai aastaid segamatult toimuda ilma õiguskaitseorganite poolse märkamiseta. Pigem on tõenäoline, et asja ei märgatud sihilikult ülevalt poolt saadud korralduste tõttu.

Martin Helme sõnul on tõenäoline mitte niivõrd see, et kohalik poliitiline eliit ja õiguskaitseorganid on selle ülimastaapse rahapesu suhtes silmad kinni pigistanud kinnimaksimise tõttu, vaid pigem see, et silmad on pööratud mujale juba varem toimunud kompromiteerivate tegude tõttu. Eriti viidati selles osas VEB fondi skandaalile.

Saate teises pooles vaadeldi lähemalt ajalehe Postimees poolt EKRE suhtes levitatud järjekordseid laimavaid väiteid, nagu tegeleks EKRE venekeelses meedias vene kogukonnale pugemisega, rääkides sootuks muud juttu kui eestikeelsele publikule. Martin Helme sõnul on Postimehe näol tegu Eesti juhtiva libauudiste levitajaga.

Mart Helme sõnul ei ole vaja pidevalt ja kirglikult Venemaad sõimata – ärplemise asemel on vaja põhimõttekindlat poliitikat, mis ei muutu tuulelipuna Euroopa Liidust tulevate märguannete järgi. Martin Helme lisas omalt poolt, et ühelt poolt ei tohi lasta venelastel Eesti riigi siseselt võimu üle võtta, aga samal ajal on hädavajalik olla suuteline Venemaaga konstruktiivselt suhelda.

Saade “Räägime asjast” on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.