„Räägime asjast“: e-häälte kokkulugemisele puudub ligipääs

Foto: vectorfusionart/Bigstockphoto.com

Nädal pärast riigikogu valimisi keskendusid EKRE juhtpoliitikud Mart Helme ja Martin Helme raadiosaates „Räägime asjast“ valimisjärgse olukorra analüüsimisele. E-hääletamisest rääkides märgiti, et EKRE poolt kohale saadetud IT-asjatundjatest vaatlejate hinnangul puudub e-häälte kokkulugemisele põhimõtteliselt ligipääs ja erapooletud vaatlejad ei saa seda kontrollida.

E-hääletusel sai võrreldes tavaliste häältega ebaproportsionaalselt palju hääli Reformierakond. Martin Helme sõnul ei ole anomaaliat märgates võimalik kontrollida, kuidas e-hääli kokku loetakse.

“Ja ei olegi võimalik kontrollida,” võttis sõnajärje üle Mart Helme. “Ükskõik missugused taotlused sa teed, sa ei saa neid andmeid kätte. Valimisteenistus ei anna, ta ütleb lihtsalt, et kõik on õige, kõik on õigesti vormistatud, kõik on ilusti pitseeritud, taadeldud, kõik on protokolli kohaselt vormistatud, aga mis seal vormistatud on, kuidas need hääled on liikunud – et erapooletud IT-vaatlejad saaksid kogu protseduuri IP-aadressist kuni lõppserverisse välja kontrollida, vaat seda võimalust ei ole.”

“Me saatsime ju e-valimistele vaatlejad kohale – infotehnoloogia professor, infotehnoloogia magister… kõik nad on IT-inimesed – ja [nad] ütlesid ka, et sellel viimasel etapil, kus võetakse masinast hääled välja ja viiakse need hääled valimisteenistuse kätte – jah, seal on kõik protokollitud, seal on taadeldud, tembeldatud, allkirjastatud, seal on kõik olemas,” rääkis Martin Helme.

“Aga kõik, mis toimub enne seda ehk mismoodi seal serveris neid hääli kokku arvutatakse – sellele mitte keegi ligi ei pääse, seda vaadelda ei saa, ei ole võimalik isegi selliseid lihtsaid asju kontrollida, et kas antud häälte arv klapib selle arvuga, mis siis masinast välja öeldakse tulevat,” jätkas ta ning rõhutas, et nad põhimõtteliselt ei ole e-valimiste vastased, aga põhimõtteliselt ei või pidada valimisi, mis ei ole kontrollitavad.

“See on Venezuela, see on Venemaa! Sellised valimised, kus sul ei ole võimalik kontrollida valimise protseduuri ja ülelugemist teha, ei ole valimised,” ütles Martin Helme.

Saade “Räägime asjast” on eetris igal pühapäeval Tre Raadios ja raadios Ring FM – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Esmaspäeva õhtul on saate kordus eetris Kuressaare Pereraadios. Saadet saab järelkuulata siit.

Uudise koostas Veiko Vihuri

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!