Riigikogu ees pärast kooseluseaduse vastuvõtmist. Foto: Scanpix

Raadiosaates “Räägime asjast” kõnelesid Mart Helme ja Martin Helme õiguskomisjonis küpsevast plaanist mitte saata enne kohalike omavalitsuste valimisi Konservatiivse Rahvaerakonna esitatud kooseluseaduse tühistamise seaduse eelnõud riigikogu suurde saali esimesele lugemisele, kuigi hilisem tähtaeg tähendaks riigikogu kodukorra rikkumist. Martin Helme sõnul anti talle kurikavala silmapilgutusega mõista, et seadust saab rikkuda ja mitte midagi ei juhtu.

Riigikogu õiguskomisjon peaks saatma kooseluseaduse tühistamise seaduse eelnõu suurde saali esimesele lugemisele hiljemalt oktoobri teisel nädalal, mis langeb vahetult kohalike valimiste eelsesse aega. Seda aga ei taheta teha, vaid välja on mõeldud plaan rikkuda riigikogu kodukorra seadust.

“Lillal brigaadil on palju raskem väänata ära neid saadikuid, kes tegelikult  tahaksidki kooseluseaduse tühistamise poolt hääletada. Ja mis siis välja on mõeldud? Mis on nüüd siis uus plaan? Uus plaan on lihtsalt rikkuda seadust ja mitte panna seda suures saalis hääletusele,” rääkis Martin Helme.

“See meenutab just seda Putini Venemaad, mida meile kangesti tahetakse kaela riputada. See on Putini Venemaa või Valgevene moodi asjaajamine, mida praegu plaanivad sotsiaaldemokraadid, reformierakondlased ja keskerakondlased,” jätkas Helme.

“Aga mulle selle peale öeldi: aga mis siis saab? Midagi ei saa. Aga mis see karistus on? Mingit karistust ei ole. Kas kellelegi tehakse trahvi? Ei tehta. Kas keegi lastakse lahti? Ei lasta. Kas keegi saab vanglakaristuse? Ei saa. Mitte midagi ei juhtu. Seadust saab rikkuda ja mitte midagi ei juhtu. Ainult kisa saab teha, öeldi mulle ja tehti kurikaval pilgutus.”

Mart Helme märkis omakorda: “Siin me näeme lihtsalt veel kord seda, mida me oleme riigikogu kõnetoolist korduvalt öelnud: Eesti ei ole õigusriik. Ka sellel tasandil Eesti ei ole õigusriik. Need, kes on võimu juures, otsustavad, et meile ei meeldi meie enda poolt heaks kiidetud seadused, meie enda poolt heaks kiidetud eeskirjad, me rikume neid ja mis siis? Vinguge, kui tahate. Me lihtsalt rikume, sest praegu on võim meie käes.”

Saates oli pikemalt juttu veel sotsiaaldemokraatide algatatud arutelust riigikogus demokraatia üle, riigikohtu otsusest seoses e-valimistega ning Venemaa ja Valgevene ühisest sõjalisest õppusest Zapad.

Raadiosaadet “Räägime asjast” saab kuulata pühapäeviti Tre Raadios ja raadios Ring FM kell 12.00 ja kordusena õhtul kell 21.00. Järelkuulata saab saateid siin.