Justiitsminister Urmas Reinsalu. Foto: Scanpix

Pühapäevases raadiosaates "Räägime asjast" kõneldi seekord põhjalikumalt justiitsminister Urmas Reinsalule (IRL) umbusalduse avaldamise katse tagamaadest, kuid samuti süvariigi sekkumisest Eesti poliitikasse.

Martin Helme hinnangul üritas IRLi propaganda jätta muljet, nagu oleks tegemist Reinsalu kui konservatiivse võitleja märtriks tegemisega, kuid mitte miski pole kaugemal tõest – Reinsalu ei ole mitte kunagi olnud konservatiiv, vaid Res Publica taustaga poliittehnoloog.

Helme sõnul öeldakse, et Reinsalu on justiitsministrina vapralt hoidnud kinni vihakõne kriminaliseerimist, mida sotsid nii kangesti tahavad teha, ja teiseks kooseluseaduse rakendusakte.

Samas teab IRL, et kooseluseaduse rakendamine tehakse vaikselt ära kohtute poolt, ning vihakõnega on samuti, leidis Martin Helme.

"Reinsalu ütles meile täitsa ausalt välja: vihakõne ei ole vaja kriminaliseerida – siin on politseile ja prokuratuurile juba ammu antud uued juhtnöörid, kuidas nende asjadega tegeleda niimoodi, et ilma seadusemuudatuseta meil selle asjaga oleks kõik korras," rääkis Martin Helme EKRE fraktsiooni kohtumisest minister Reinsaluga.

Samuti saates osalenud EKRE esimehe Mart Helme sõnul näeme selle puhul, mida Reinsalu just nagu ei lase teha, tüüpilist mustkunstniku trikki. Sellal kui meedias arutletakse vihakõne ja kooseluseaduse rakendusaktide üle, tehakse asjad samal ajal ära nii, et see praktiliselt üldse avalikkuse tähelepanu ei pälvi.

Seoses Reinsaluga mainisid saates osalejad ka EELK-le raha eraldamist sõja- ja okupatsioonikahjude kompenseerimise nime all. Mart Helme ütles, et ta pole raha eraldamise vastu, vaid kõne all on see, kuidas seda põhjendati.

"Ma olen alati olnud kiriku suhtes väga positiivselt ja toetavalt meelestatud, aga see, kuidas Urmas Viilma praegu sekkus, oli minu meelest lihtsalt häbiväärne," lisas Martin Helme omalt poolt, viidates EELK peapiiskopi väljaastumisele Urmas Reinsalu kaitseks.

"Kõik me teame, et ta [Viilma] on pikka aega olnud IRLi liige, ja kõik me teame, et alles äsja andis valitsus kirikutele, eelkõige EELK-le, 8 miljonit eurot. Sellises olukorras tulla välja ja hakata kaitsma tule alla jäänud ministrit, kes seda rahaandmist otsustas, on ausalt öeldes… Ja kui me paneme sinna kõrvale selle, kuidas kirikud tihtilugu on ka kooseluseaduse vaidluse ajal põõsasse hiilinud jutuga, et nemad poliitikasse ei sekku… Noh, see on ka kahepalgelisuse tipp ikkagi," jätkas Martin Helme.

Saade "Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.