Ajaloolane Jaak Valge. Foto: Veiko Vihuri

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga liitunud ajaloolane Jaak Valge märkis raadiosaates "Räägime asjast", et Eesti riik peaks pöörama ennast näoga ühiskonna poole, sest riigi ja ühiskonna eesmärgid on lahku läinud. Ainus erakond, kes neid probleeme teadvustab ja suunda muuta tahab, on Valge sõnul EKRE.

EKRE parlamendifraktsiooni juhi Martin Helme sõnul on huvitav, et omaaegseid Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei liikmeid, kes nüüd EKREga ühinevad, on teisigi, näiteks tegi seda hiljuti Eve Pärnaste.

Kuna 25. septembril avati Amblas EKRE eestvõttel ausammas vabadussõjalaste liidrile Artur Sirgule, peatuti saates ka sõjaeelse Eesti poliitikal ja Sirgu saatusel.

Jaak Valge sõnul olid vabadussõjalased tegelikult rahvusmeelsed idealistid, kes tahtsid Eesti riiki paremaks muuta.

"Nad soovisid, et poliitika ja poliitikud muutuksid vastutustundlikuks. See teema on ju praegu väga tugevasti üleval. Nad ei olnud ei fašistid ega autoritaarse liini poliitikud, sest nende põhiseadus nägi ette riigipea otsevalimise, parlamendi otsevalimise ja rahvaalgatuse, rahvahääletuse. Sellist fašismi ei ole olemas. Nad tahtsid demokraatiat täiendada ja mitte seda likvideerida. Artur Sirk soovis Eesti poliitilise eetika viia uuele tasemele," rääkis Valge.

Ajaloolase hinnangul ei näinud Artur Sirk läbi oma vastaste riukalikkust ja pidas neid rohkem aumeesteks, kui nad olid – viga, millest EKRE peaks hoiduma.

Martin Helme märkis, et Sirgu surma asjaolud on tänase päevani müstika.

Ajaloolasena ei pea Jaak Valge tõendatuks ja veenvaks ei Sirgu suitsiidi ega poliitilise mõrva versiooni, nii et Sirgu surmale pole senini veenvat seletust. Küll aga on Luksemburgi arhiivist kaduma läinud Sirgu toimik, millest on alles vaid kaaned. Valge sõnul toimikud tavaliselt arhiividest ei kao.

EKRE esimees Mart Helme nentis, et ilmselt oli siin mingisugune kuri käsi mängus ning välistada ei saa erinevate luurete sekkumist.

Saade "Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.