Mart Helme ja Martin Helme. Foto: Scanpix

Pühapäevases raadiosaates “Räägime asjast” kommenteerisid EKRE poliitikud Mart Helme ja Martin Helme Prantsuse Rahvusliku Liidu juhi Marine Le Peni peatset visiiti Eestisse ning ühist võitlust Euroopa vabaduse eest. Mõlemad Helmed rõhutasid, et käimas on põhimõtteline maailmavaateline võitlus, ning kutsusid inimesi üles Euroopa parlamendi valimistel kindlasti sõna sekka ütlema.

Peatudes Marine Le Peni venesõbralikel vaadetel, mida on ka Eesti meedias esile tõstetud, märkis Mart Helme: “Me ütleme väga selgelt: Le Peni vaated Venemaale meile ei sobi. Le Peni vaated paljudes muudes küsimustes… Le Pen näiteks on kooseluseaduse [s.t samasooliste partnerluse – toim.] toetaja – meile ei meeldi see.”

Martin Helme sõnul arvavad euroföderalistid, et kõikidel erakondadel, kes seda asja ajavad, peab olema ühesugune programm, kuid euroskeptikud või suveränistid nii ei mõtle.

“Selles see iva ongi, et laske meil kõigil olla erinev. Laske meil kõigil oma asja ajada oma riigis, nii nagu meile meeldib. Ärge tehke meile mingit ühte ühtset ideoloogiat, ühte ühtset programmi – me ei taha seda!”

Martin Helme hinnangul ei ühenda rahvuskonservatiive Le Peni, Põlissoomlaste, flaamide, itaallaste ja teistega mitte ühesugused vaated homodele või Venemaale, “vaid et meil on ühesugune vaade sellele, et jätke meile võimalus omada erinevaid vaateid.”

Meil on Marine Le Peniga hetkel ühine vaenlane – see on Euroopa bürokraatia, see on Euroopa liberaaldemokraatlik ideoloogia, mis tahab kõike nivelleerida, kõiki rahvaid, kõiki inimesi muuta ühesugusteks.

“Meie koostöö põhiiva on see, et me saaksime kõik erinevad olla. Ehk siis Euroopa Liidu loosungit kasutades: erinevus rikastab! Föderalistid lihtsalt ei saa sellest aru, mismoodi,” sõnas Martin Helme.

“Nii nagu ütleb Kersti Kaljulaid: Euroopa on väärtuste liit. Teie väärtused meile ei sobi. Meie ei taha teie väärtusi. Meie ei taha teie “homoväärtusi”, meie ei taha teie rahvusriike hävitavaid nn väärtusi. Me ei taha, et üks ideoloogia on ainuõige,” täiendas Mart Helme ning lisas veidi hiljem:

“Meil on Marine Le Peniga hetkel ühine vaenlane – see on Euroopa bürokraatia, see on Euroopa liberaaldemokraatlik ideoloogia, mis tahab kõike nivelleerida, kõiki rahvaid, kõiki inimesi muuta ühesugusteks.”

“See võitlus, mida me võitleme – ja sellepärast on ka järgmised europarlamendi valimised ülitähtsad – on võitlus vabaduse eest,” ütles Martin Helme ja lisas, et seni, kuni raha jätkus, sai Euroopa Ühendriike ehitada inimeste kinnimaksmisega, kuid nüüd, kui raha on otsa saanud, on järel jäänud ähvardamine ja sundimine.

“Me oleme selgel autoritaarse võimu kehtestamise kursil Euroopa Liidu näol. Ja sellele tuleb vastu hakata absoluutselt kompromissitult,” ütles Martin Helme.

Saate lõpuosas kutsus Mart Helme kuulajaid üles Euroopa parlamendi valimistel oma häält andma ükskõik missuguse EKRE kandidaadi poolt.

“Meil on tõepoolest võitlus kahe ideoloogia, kahe jõu vahel. Üks on rahvusriikide Euroopat pooldav jõud, kuhu kuulume ka meie. Teine on unitaarset impeeriumit ehitav poliitiline suund,” ütles Mart Helme. “Me võitleme praegu väga selgelt põhimõttelist maailmavaatelist võitlust – kas rahvusriigid või tsentraliseeritud impeerium.”

Martin Helme lisas, et pole mõtet anda oma häält toreda inimese poolt, kui ta on föderalismi pooldavas erakonnas, milleks on kõik liberaalsed erakonnad.

Saade “Räägime asjast” on eetris igal pühapäeval Tre Raadios ja raadios Ring FM – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Esmaspäeva õhtul on saate kordus eetris Kuressaare Pereraadios. Saadet saab järelkuulata siit.

Kokkuvõtte koostas Veiko Vihuri