Punase rätiga suletud suu. Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Raadiosaates “Räägime asjast” nentisid saatejuhid Mart ja Martin Helme ning külaline Varro Vooglaid, et sotsiaaldemokraatidel jätkub jultumust tulla rääkima, et nemad seisavad demokraatia kaitsel, kuigi just sotsid aitasid kaasa demokraatia likvideerimisele Eestis 1934. ja 1940. aastal ning nende tänased mõttekaaslased püüavad nn vihakõne seaduse abil nende jaoks ebameeldivaid seisukohti esitavate inimeste suud sulgeda.

Martin Helme meenutas kuulajatele, et kui sotsid räägivad, kuidas Konservatiivse Rahvaerakonna poliitiline tõus on ohtlik Eesti demokraatiale, siis on tegelikult just nemad ise olnud nende poliitiliste jõudude esirinnas, kes aitasid Eestis demokraatia likvideerimisele kaasa – esimesel korral 1934. aastal, kui vapside ohuga hirmutades pandi toime riigipööre, ja seejärel 1940. aastal, kui kehtestati totalitaarne Nõukogude režiim.

“Ja neil on jultumust tulla rääkima, kuidas nemad annavad häirekella demokraatia kaitseks,” nentis Martin Helme ja lisas, et rahvuskonservatiivid on kõige põhimõttekindlamad sõnavabaduse kaitsjad Eestis kasvõi juba sellepärast, et tänapäeva Euroopas ja Eestis tahetakse kõige enam sõnavabadust ära võtta konservatiividelt – ja võtjateks on sotsid.

Ka telefoni vahendusel saatekülalisena osalenud Varro Vooglaiu sõnul on tegemist uskumatu jultumusega, kui süüdistatakse konservatiive tsensuuri ja diktatuuri ihaluses olukorras, kus ise seistakse nn vihakõne seaduste laiendamise eest nii Ameerikas kui Euroopas.

“Huvitav, et siis ei olnud kuskil juttu tsensuurist ja diktatuurilistest kalduvustest, kui näiteks Priit Dieves, EKRE liige, vallandati Järva-Jaani gümnaasiumist sellepärast, et ta väljendas ajaleheartiklis seisukohti, mis olid vasakliberaalsele seltskonnale ebameeldivad. Mees lasti lahti koolist õpetaja koha pealt ja mitte üks sõna ei tulnud sotside poolt selle kohta, et vaata, nüüd on siin tsensuur või sõnavabaduse või mõtte- ja veendumusvabaduse rikkumine. Täielik vaikus,” lausus Vooglaid.

Veel ühe näitena sotside silmakirjalikkuse kohta viitas Varro Vooglaid teatri NO99 juhile Tiit Ojasoole, kes peksis oma naiskolleegi käte- ja jalgadega. Sellele juhtumile ei järgnenud sellist hukkamõistu, kui võiks sotsidelt oodata näiteks EKRE poliitiku puhul.

Igal pühapäeval Tre raadios eetris olevat saadet “Räägime asjast” saab järelkuulata siin (link viimasele saatele lisatakse tavaliselt mõne päeva jooksul).