Estonia visiir. Foto: Anneli Karlsson, Wikimedia Commons

Rahandusminister ja EKRE esimees Martin Helme ütles pühapäeval raadiosaates „Räägime asjast", et valitsusel on selge tahe tõde lõplikult päevavalgele tuua ja välja selgitada, miks uppus parvlaev Estonia.

„Eesti valitsusel on täiesti selge tahe tõde lõplikult päevavalgele tuua, lõplikult välja selgitada, mis siis juhtus. See ei tähenda seda, et me uurime, kui suur on auk või mis kraadi all laev on merepõhjas – see on kõik vahend. Eesmärk on teada saada, miks uppus Estonia, mis uputas selle laeva," rääkis Martin Helme.

„Need jõud Eestis – ja neid jõude ei ole sugugi mitte vähe, ja nende jõudude mõju ulatub ka valitsusse –, kes soovivad, et see uurimine lõpeks sisuliselt mittemillegagi, need muide praegu panustavad väga jõuliselt just sellele hauarahule ja et sinna alla ei saa minna," täiendas siseminister Mart Helme.

Siseminister tuletas hauarahu argumendi esitajatele meelde, et Rootsi kuningas ei ole enam Karl XII ja Eesti ei ole Rootsi provints, vaid iseseisev riik.

„Kui me tahame lõpetada kõik spekulatsioonid ja öelda, et mingeid vandenõuteooriaid ei ole – või need ja need teooriad, mida on vandenõuteooriateks tembeldatud, on tegelikkusele vastanud –, siis tulebki meil alla minna. Meil tulebki laev läbi uurida," ütles Mart Helme.

Martin Helme sõnul keskenduti neljapäeval toimunud valitsuse istungil sellele, et uurimine peab olema läbipaistev, sõltumatu, erapooletu; et kaasata tuleb hukkunute lähedaste organisatsioone ja uurimine peab andma vastuse peamisele küsimusele: mis põhjustas Estonia huku?

„Me oleme valitsuse istungitel selgelt öelnud: meie ei nõustu mitte mingisuguste sammudega, mis võivad isegi jätta mulje sellest, et me asja tõsiselt ei võta. Seda asja on vaja tõsiselt võtta. See valitsus peab seda tõsiselt võtma," rõhutas omalt poolt ka Mart Helme.

Uue pöörde parvlaev Estoniaga seotud saagas tõi möödunud esmaspäeval vaatajateni jõudnud dokumentaalseriaal, milles näidatakse kaadreid välise jõu poolt tekitatud august laeva pardas. Ametliku seisukoha järgi uppus Estonia vöörivisiiri kinnituste purunemise tõttu.

Avalikkuse jaoks uue asjaolu ilmnemine sunnib alustama täiendavat uurimist.

Toimetas Veiko Vihuri