Siim Kallas (vasakul) 8. novembril 2013 riigikogu VEB fondi komisjonis aru andmas. Foto: Scanpix

Pühapäevases raadiosaates “Räägime asjast” tõdesid konservatiivse rahvaerakonna poliitikud Mart Helme ja Martin Helme, et VEB Fondi skandaal on Eesti poliitika pärispatt, mida on aidanud kinni mätsida Eesti justiitssüsteem ja julgeolekuasutused, et hoida ära meie poliitilise süsteemi kokkuvarisemist.

Möödunud neljapäeval toimus riigikogus arutelu olulise tähtsusega riiklikus küsimuses “Riikliku vastutuse probleem VEB Fondi juhtumi põhjal”.

Mart Helme nentis, et tänapäevani on teadmata, kellele Venemaalt kätte saadud raha läks, ning küsis, kas keegi kujutab ette, et Vene eriteenistused ei teadnud 32 miljoni dollari väljaandmisest.

Mart Helme hinnangul on mingi osa inimestest, kes selles asjas võltsimise ja sahkerdamisega tegelesid, Vene eriteenistuste poolt šantažeeritavad juba 1990. aastate keskpaigast, kui loodi Reformierakond, ja see selgitab ka paljusid kummalisi initsiatiive, mida seesama Reformierakond on ette võtnud: riigikaitse lammutamine, kallid ja halvad relvastushanked.

“Piirileping Venemaaga, viisavabadus Ukrainaga,” täiendas Martin Helme ja lisas: “Kõik need inimesed, kellest me rääkisime, kes seal Eesti Pangas olid, need on kõik Reformierakonna taustaga.”

“VEB Fondi koha võib öelda, et see on Eesti poliitika päripatt. See korrumpeeris ära väga laia ringi inimesi,” jätkas Martin Helme Reformierakonna poliitikutele viidates.

“Üks põhjus, miks kogu meie justiitssüsteem ja meie julgeolekuasutused on kaasa mänginud selle VEB Fondi skandaali – kogu selle mastaapse varguse ja võltsimise – vaiba alla pühkimises, on väga lihtne: Eesti riik sellisel kujul, nagu me teda oleme tundnud kõik need paarkümmend aastat, mis on sellest ajast möödunud, variseks kokku,” nentis Mart Helme.

“Sest selguks, et meid on valitsenud illegitiimsed valitsused, riigireeturitest ja riigireetmise kaasteadmisest koosnenud poliitikutest koosnevad valitsused, ja see on niivõrd mastaapne skandaal, et kogu meie poliitiline süsteem, kogu meie riiklus variseks sõna otseses mõttes kokku.”

Saade “Räägime asjast” on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.

Mart Helme: VEB Fondi juhtum ei pruugi olla ainult mastaapne pettus, vaid ka riigireetmine