Rein Veidemann Objektiivi stuudios
Rein Veidemann Objektiivi stuudios. Foto: Objektiiv

Sõna ei ole vaba. Seda olen juba mitmel puhul öelnud. See on üks suur eksitus, mida levitatakse. Sõna ei ole vaba juba sellest hetkest peale, kui me sõna võtame,” toonitas rahvusringhäälingu nõukogu esimees Rein Veidemann KUKU-raadiole antud telefoniintervjuus.

Rahvusringhäälingu aastapäevale pühendatud telefoniintervjuus tunnistas Veidemann, et väide, nagu oleks sõna vaba, on suur eksitus.

“Sõna ei ole vaba. Seda olen juba mitmel puhul öelnud. See on üks suur eksitus, mida levitatakse. Sõna ei ole vaba juba sellest hetkest peale, kui me sõna võtame – teie sealpool, oma mikrofoni taga, oma kõrvaklappide taga, mina siinpool telefonil,” rääkis rahvusringhäälingu nõukogu esimees KUKUle antud telefoniintervjuus.

Veidemanni hinnangul ümbritsevad ja piiravad sõnavabadust ühiskondlikud arvamused, normid ja eelarvamused, olgu sõna lendu lastud eetri kaudu või kirjaniku poolt kirja pandud.

“Sõnavabadus hakkab kohe ümbritsetud saama tingimustel, kui te oma sõna lendu lasete, sest siis hakkab ta kohe kohtuma teise inimesega, teise grupiga, teiste arvamustega, teiste eelarvamustega, teiste ootustega, teise kultuurikontekstiga, keeldude ja piirangutega – oi-oi, kuipalju tuleb lugeda,” toonitas Veidemann.

“Välja öelduna hakkab sõna kohe liikuma ühiskonnas ja see tähendab, et teisteni jõudes hakkab sõna kohtuma kõikvõimalike piirangutega, millest üks osa lähtub meist endist,” märkis ERRi nõukogu esimees.

Toimetas Markus Järvi