Eesti Rahvusringhäälingu lipp. Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix

Rahvusringhääling väidab upsakalt, et nad pole hiromandid ega suuda ennustada, kes esitatakse presidendikandidaadiks riigikogu järgmistes voorudes. Ometi nad teavad kuidagi, et esimeses voorus presidenti ei valita, sest debatile on kutsutud esimeses voorus mittekandideeriv Siim Kallas, kirjutab Veiko Vihuri.

Eesti Televisiooni toimetus otsustas, et Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaat presidendivalimistel Mart Helme ei pääse pühapäeva õhtul ETV ekraanil toimuvasse debatti, kuna ta ei kandideeri riigikogu valimisvoorudes.

Rahvusringhäälingu ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk vastas EKRE protestile, et “ERR ei ole hiromant, kes suudaks ennustada, kes seatakse üles järgmistes voorudes. Seni tuleb tegutseda olemasoleva info põhjal, mida ERR praegu ka parimas tahtmises teeb.”

Sellegipoolest on ETV kutsunud debatil osalema Reformierakonna presidendikandidaadiks seatud Siim Kallase, kes aga ei kandideeri esimeses voorus, kus Reformierakond on lubanud toetada sotsiaaldemokraatide kandidaati Eiki Nestorit. Tekib küsimus, miks ETV toimetus arvab, et riigikogu esimeses voorus presidenti ära ei valita?

EKRE aseesimees Martin Helme on resoluutne: “Minu seisukoha järgi käitub ERR praegu selgelt Reformierakonna propagandatööriistana ja minu meelest on see täiesti vastuvõetamatu.”

Paraku näib, et tal on õigus ja kõigi maksumaksjate poolt ülal peetav ERR teenib tõesti vaid “valgete” võimuerakondade ja konkreetsemalt Reformierakonna huve ja poliitilisi sihte. Mis vaid suurendab tülgastust praeguse legitiimsust kaotava režiimi vastu.