President Kersti Kaljulaid. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

On nördimapanev, et president Kersti Kaljulaid on asunud kaitsma kohtunikke, kes on päevselgelt ületanud oma volitusi, rikkunud võimude lahususe printsiipi ja moraalses mõttes sülitanud näkku tervele ühiskonnale, kirjutab Objektiivi peatoimetaja Veiko Vihuri ja lisab: need kohtunikud pannakse selle eest vastutama.

On nördimapanev, et president Kersti Kaljulaid on asunud kaitsma kohtunikke, kes on päevselgelt ületanud oma volitusi, rikkunud võimude lahususe printsiipi ja moraalses mõttes sülitanud näkku tervele ühiskonnale.

Jutt on kolmest kohtunikust, kes langetasid hiljuti otsuse, kohustades Harju maavalitsust kandma Eesti rahvastikuregistrisse Rootsis "abiellunud" samasoolise paari.

Kuna perekonnaseadus sätestab ühemõtteliselt, et samasooliste isikute vahel sõlmitud abielu on meie õigusruumis kehtetu, astusid need kohtunikud teadlikult vastu Eestis kehtivale õiguskorrale.

Just seda silmas pidades lausus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme esmaspäeval, 20. märtsil, parlamendi kõnepuldist:

"Mina küll tahan, et siit puldist kõlaks ähvardus. Mina tahan, et kohtunike Virgo Saarmets, Maret Altnurme ja Kaire Pikamäe pead veereksid. Mina ei taha, et meil oleks kohtunikud, kes mitte ei sisusta õigust, vaid loovad õigust – kes sellega, et nad ründavad põhiseaduses ettenähtud võimude lahususe printsiipi, õõnestavad Eesti riigi korda, kes ründavad avaliku arvamusega selgelt vastuolus olevaid väärtushinnanguid. Mina ei taha selliseid kohtunikke. Mina ei taha kohtunikke, kes rikuvad seadust ja siis võtavad laest mingisugused mittejõustunud seadused oma rikkumise õigustamiseks."

Sellele reageerides võttis sotsiaalmeedias sõna president Kersti Kaljulaid: "Aga kui ohus on põhiseaduslik kord ja võimude tasakaal, siis ma ei saa vait olla." Paraku ei pidanud Kaljulaid silmas kohtunike tegevust, vaid parlamendi liikme Martin Helme sõnavõttu. President lisas, et sõltumatu kohtuvõimu ründamine parlamendi kõnepuldist on täiesti lubamatu.

Võimude lahususe printsiipi on antud juhul rikkunud kohtunikud, kes on trotsinud Eestis kehtivat õiguskorda ja asunud omavoliliselt ellu viima ideoloogilist kurssi, millel puudub demokraatlik mandaat.

Võimude lahususe printsiipi on antud juhul rikkunud kohtunikud, kes on trotsinud Eestis kehtivat õiguskorda ja asunud omavoliliselt ellu viima ideoloogilist kurssi, millel puudub demokraatlik mandaat.

Jah, kohtuvõim peab olema sõltumatu, kuid mitte sõltumatu riigis kehtivast õiguskorrast.

Ja veel. Demokraatlikus riigis on mistahes võimuharu vabalt kritiseeritav. Ka kohtuvõim. Seda peaks endale meelde tuletama ka president Kersti Kaljulaid ja Riigikohtu esimees Priit Pikamäe.

Seega jääb vaid korrata Martin Helme poolt väljendatud seisukohta: kohtunikud Virgo Saarmets, Maret Altnurme ja Kaire Pikamäe on kuritarvitanud oma võimu ja peavad selle eest kandma täit vastutust.

Nad pannakse vastutama.

President ja riigikohtu esimees kargasid homoaktivistlikke kohtunikke kritiseerinud Martin Helmele turja