Pikk Hermann vaadatuna vihmasel päeval läbi riigikogu hoone akna. Foto: Scanpix

Riigikogu lükkas põhiseaduskomisjoni ettepanekul 51 poolthäälega menetlusest välja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) algatatud hümniseaduse eelnõu, vastu oli vaid kaheksa saadikut. Põhiseaduskomisjoni ettepaneku kohaselt tuleks hümn ära nimetada hoopis Eesti lipu seaduses.

“Hümni reguleerimine lipuseaduses võib küll olla parem kui mitte midagi, kuid sisuliselt on tegemist juriidilise totrusega – me ju ei reguleeri kalapüügiseaduses liikluseeskirju. Kui meil on eraldi Eesti lipu ja Eesti vapi seadus, siis väärib oma seadust ka Eesti hümn kui riigi üks sümbol,” märkis EKRE esimees Mart Helme.

Rahvuskonservatiivide riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme ütles teisipäeval toimunud arutelul parlamendis, et tegemist on väärtuspõhise küsimusega, mis näitab, kes seisavad tegelikult rahvusriigi ja rahvusluse eest ning kes seda teesklevad või sellest üldse ei hooli.

“Need libarahvuslased või ka estofoobid, kes siin täna räägivad, et hümn elab neil südames – mina ei näe teie südame sisse. Ausalt öeldes ei hooli ka sellest, mis teil südame sees on. Mina näen tänasel hääletusel, kumbapidi te nuppu vajutate,” kõneles Martin Helme.

“Ja mul ei ole mingisugust põhjust arvata teistmoodi kui seda, et kui te ei toeta ühte lihtsat eelnõu, mis fikseerib ära Eesti hümni sellena, mis ta on olnud sada aastat, siis te ei toeta Eesti rahvusriiki, siis te ei toeta Eesti rahvuslike sümbolite muutmist riiklikeks rahvuslikeks sümboliteks, siis ei saa teie peale loota ka eelseisvatel valimistel, et te ajaksite Eesti asja. Näidake oma värve, palun!”

Vaata hääletustulemusi siit.