Riiklikult rahastatavas kultuurilehes Sirp ilmunud poliitilise sisuga ropp "kunstiteos"

29. aprillil avaldas kultuurileht Sirp kunstiteose nime all foto, kus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimehele Martin Helmele on kaela riputatud ropu tekstiga silt. Kõigest paar nädalat varem avaldas ERR-i kultuuriportaal Martin Helmet mõnitava lühinäidendi.

Martin Helme vastas kultuurilehe Sirp teole oma Facebooki lehel.

"Kuulun nende 99,998 protsendi eesti inimeste hulka, kes ei loe regulaarselt Sirpi, eelkõige selle väljaande väljakannatamatu vasakpoolse sisu pärast. Selle tõttu avastasin alles mõningase hilinemisega uue taseme, millega "kultuurileht" hiilgab. Äkki on see näide vihakõnest?" kirjutas Helme.

"Tegevpoliitikuna lepin sellega (ehkki ei teagi, miks ma peaks…), et satun kriitika ja isegi sõimu alla, aga pildi tiražeerimisega valatakse elegantse liigutusega sopaga üle ka inimesed, kes seda millegagi ära ei ole teeninud. Lisaks on pildi näol tegemist ühe päris kunstniku kontseptsiooni vaimuvaese plagieerimisega," jätkas poliitik.

"Sirp on loomulikult maksurahadel tehtav leht, seda annab välja SA Kultuurileht, mille nõukogu määrab kultuuriminister. Muu hulgas on nõukogu ülesanne (põhikirja punkt 2.3.4) luua toimetustele tingimused ajakirjade intellektuaalse sisukuse tagamiseks ja (pp 2.3.5) kindlustada toimetuskolleegiumide kaudu väljaannete sisulist kvaliteeti," märkis Martin Helme.

"Mul on üleskutse kõigile neile, kelle meelest oli maksuraha eest tehtavas kultuurilehes antud pildi näol tegemist kohatu või avaldamist mitte vääriva teosega. Ehk isegi räigusega. Viisakalt, väga viisakalt võiks oma nördimust väljendada ja küsida, kas need inimesed väärivad ikka meie raha eest töökohta," kirjutas EKRE aseesimees ja riigikogu fraktsiooni juht.

Martin Helme postituses on toodud ka Sirbi toimetajate ja väljaandja kontaktandmed: toimetaja Reet Varblane, tel 682 9073, reet@sirp.ee; peatoimetaja Ott Karulin, 682 90 76, ott@sirp.ee; SA juhatuse esimees Toomas Väljataga, toomas@kl.ee.

Sirbi peatoimetaja roppusest: kunstnikul on vabadus end väljendada

Postimehe teatel ütles Sirbi peatoimetaja Ott Karulin vastuseks Helme kriitikale, et igal kunstnikul on vabadus ennast väljendada.

"Sirp on ikka Eesti kunstnike teostega artikleid illustreerinud, nii ka viidatud juhul. Seejuures lähtume eeldusest, et kunstnikul on vabadus end väljendada, nagu on ka kunsti sotsiaalseks rolliks ühiskonnas toimuvatele protsessidele reageerida," kommenteeris Ott Karulin.

ERR-i kultuuriportaali kaasus

Vaid paar nädalat varem, 15. aprillil, avaldas samuti maksumaksja raha eest tehtav Rahvusringhäälingu (ERR) kultuuriportaal Toomas Aru lühinäidendi "EKRE kahekõne rahvaga", milles Martin Helme suhu olid pandud sõnad "Aga minu meelest oled sa pask!"

ERR-i ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk vastas Objektiivi toimetuse liikme Varro Vooglaiu küsimusele, kas mainitud tekst ei ole mitte vastuolus ERR-i hea tava reeglitega, et tegemist ei ole ajakirjandusliku materjaliga, vaid satiiriga.

"Minu hinnangul ei saa antud teksti käsitleda ajakirjandusliku materjalina, millele kehtivad erapooletuse ja tasakaalustatuse nõuded, mis on omased näiteks uudislikule materjalile. Nimetatud kirjutis ilmus ERRi kultuuriportaali jaotises "Kirjandus"," vastas Tammerk.

"Satiirilt ei saa eeldada poliitilist jaotamist koalitsiooni ja opositsiooni vahel. Kui avalik-õigusliku telekanali või portaali satiiriline teravik on aga püsivalt ühe poliitilise jõu peal, võib küll tõstatada küsimuse, kas avalik-õiguslikke ülesandeid täitev kanal hälbib erapooletuse põhimõttest. Ühe juhtumi põhjal pole alust seda küsimust esitada," leidis Tammerk.