Rootsi Demokraatide juht Jimmie Åkesson koos elukaaslase Matilda Karnerupiga saabumas Rootsi uue parlamendi avaistungile, 27.09.2022. Foto: Scanpix

Rootsi Demokraadid, kes said Riksdagi valimistel teise tulemuse, saavad parlamendis neli olulise komisjoni esimehe ja neli aseesimehe kohta. Veel ei ole saanud selgeks, kas nad võetakse valitsusse või saavad Riksdagi spiikri koha.

Tõenäolise tulevase Rootsi Moderaatide, Kristlike Demokraatide ja Liberaalide valitsuskoalitsiooni ning Rootsi Demokraatide vaheliste läbirääkimiste käigus otsustati, et viimased saavad tööturukomisjoni, ettevõtluskomisjoni, justiitskomisjoni ja väliskomisjoni esimehe koha. Samuti on nende päralt tsiviilkomisjoni, liikluskomisjoni, riigikaitsekomisjoni ja maksukomisjoni aseesimehe kohad, vahendab päevaleht Expressen.

Kommentaatorite sõnul on see esimene kord, kus Rootsi Demokraadid on riigi poliitikas "tõsiselt mängu kaasatud".

Tulevase valitsuse juhtpartei Mõõdukad saab rahanduskomisjoni-, Euroopa Liidu komisjoni- ja sotsiaalkindlustuskomisjoni esimehe kohad, millele lisandub põhiseaduskomisjoni aseesimehe koht.

Teisele valitsuspartnerile Kristlikele Demokraatidele määrati sotsiaalkomisjoni esimehe ja keskkonna- ning põllumajanduskomisjoni aseesimehe kohad.

Kolmas koalitsiooni partei Liberaalid saab hariduskomisjoni esimehe ja kultuurikomisjoni aseesimehe ametikohad.

Moderaatide juhil ja tõenäolisel tulevasel peaministril Ulf Kristerssonil on valitsuse moodustamiseks jäänud aega alla kahe nädala. Komisjonide juhtide kohtade jaotus näitab tõenäoliselt, et lahkarvamused on ületatud ja uus valitsus on kokku saadud.

Tulevases valitsuskoalitsioonis olid kõige põhimõttelisemad Rootsi Demokraatide "sanitaarkordoni" taha jätmise nõudjad Liberaalid.

Ametist lahkuv sotsiaaldemokraadist peaminister Magdalena Andersson on teinud Mõõdukatele ettepaneku üheskoos valitsus moodustada. 

Toimetas Karol Kallas