Moslemid on 2013. aasta 23. aprillil esmakordselt ilmunud Fittja moseesse Stockholmi lõunaosas palvetama minaterist kaikunud palvekutsungi peale, milleks politsei neile loa andis. Foto: Scanpix

Nagu näitab Rootsi kaitseülikooli Försvarshögskolan värske raport, on salafistide arv Rootsis viimase kümnendiga kümnekordistunud.

Uuringust selgub samuti, kuidas selline areng on aidanud kaasa islamistlike rühmituste loomisele ning terrorirünnakute korraldamisele nagu Stockholmis aastail 2010 ja 2017.

Autorite teatel on salafism kui islami radikaalne ehk "originaalversioon" levinud üle kogu maa muuhulgas mošeede ja sotsiaalmeedia kaudu.

Näitena salafistide tegevusest elas ja õpetas Stockholmi migrandirohkes eeslinnas Rinkebys 12 aastat imaam Fuad Mohammed Qalaf, kes oli tuntud ka kui Fouad Shangole.

Kaitseülikool kirjutab, et aastal 1992. Rootsi saabunud "Shangole jutlustas imaamina Rinkeby mošees enam kui 12 aastat" ega varjanud "oma ekstremistlikku perspektiivi ja sümpaatiat Al-Qaeda suhtes."

2004. aastal kolis Shangole tagasi kodusesse Somaaliasse, kus jätkas tegevust kui üks Al-Qaedaga seotud rühmituse Al-Shabab juhte.

ERRi usutlus: Rootsis on turvaline, majandus kasvab