"Rikastava erinevuse" lainetel Ühendriikidesse purjetanud Sayfullo Saipov. Varasemast ajast pärit St. Charlesi maakonna politsei foto: Scanpix

Eile Manhattanil veoautoga kaheksa inimest surmanud usbekk Sayfullo Saipov sai 2010. aastal Ameerika Ühendriikidesse nn erinevus- ehk kirjususviisa (ingl. k. diversity visa) loterii ehk programmi kaudu, mille lõpetamist on nõudnud nii president Donald Trump kui paljud teised patrioodid.

Kirjususviisa loterii abil jagatakse välja 50 000 viisat aastas inimestele riikidest, kust on USAs esindatud vähe immigrante.

Nimekirja kuuluvad näiteks Afganistan, Alžeeria, Egiptus, Iraak, Liibanon, Liibüa, Nigeeria, Saudi Araabia, Somaalia, Süüria, Trinidad ja Tobago, Venetsueela, Jeemen ja Usbekistan.

Koos senaatorite Tom Cottoni ja David Perduega on Trump taotlenud nimetatud viisaprogrammi peatamist juba augustist alates.

Juba 2011. aastal hoiatasid asjatundjad, et programmi – mille nõuded on leebed ja raskesti kontrollitavad –, on riiki sisenemiseks kasutanud terroristid ja organiseeritud kuritegevusega seotud isikud, kes on selle raames toonud kaasa ka teisi.

“Transpordivahendid on nagu noad, sest neid on ülimalt lihtne soetada ning nad ei ärata kahtlusi,” võisid moslemid lugeda Islamiriigi (ISIS, Daesh vms) ajakirja Rumiyah läinud aasta novembri numbrist.

“Sel ilmselgel põhjusel on sõiduki kasutamine üks kõikehõlmavamaid rünnaku meetodeid, kuna võimalus õiglast terrorit [korraldada] avaneb igaühele, kes oskab sõidukit juhtida.”

Üleskutseid rünnakuteks levitati moslemite seas ka spetsiifiliselt halloweeniga seonduvalt.