Saksa kantsler Angela Merkel 2015. aasta 12. mail Berliinis Röntgeni koolis õpilastega suhtlemas ja selfisid tegemas. Foto: Scanpix

Saksamaal süveneb sõnavabaduse mahasurumine vasakleeri poolt ning paljud kooliõpilased ei julge enam väljendada arvamust migratsioonipoliitika kohta, vahendab Voice of Europe viitega Epoch Timesi artiklile.

Erakonnale Alternatiiv Saksamaale (AfD) on laekunud mitu raportit õpilastelt, keda kantsler Angela Merkeli migratsioonipoliitika kritiseerimise pärast natsideks on nimetatud.

Alanud õppeaastal käivitas AfD Saksamaa suruselt teises linnas Hamburgis initsiatiivi "Neutraalne kool", mille eesmärgiks on võidelda poliitilise indoktrineerimisega ning tugevdada demokraatlikku ja vaba arutelu kohalikes koolides.

"Paljud õpilased on kirjeldanud poliitilist haridust ümbritsevat arutelukliimat, milles nad ei julge enam kritiseerida Angela Merkeli pagulaspoliitikat, kuna klassikaaslased hakkavad neid mustama ja "natsideks" kutsuma," ütles AfD kõneisik Hamburgis Alexander Wolf.

Ta lisas, et "end õpetajatena esitlevad inimesed väljenduvad … solvavalt meie erakonna suhtes ning ähvardavad seda isegi vägivallaga."

Ta leiab, et selline käitumine on häbiväärne, kuid annab tunnistust tõsiasjast, et "me oleme oma aktsiooniga algatanud ebamugava kuid vajaliku debati."

AfD hinnangul ei ole neutraalsuse rikkumine tühiasi, kuna "reeglina on selle taga" haridusametnike või õpetajate "tahtlikud katsed koondada õpilasi parteipoliitilistel või ideoloogilistel eesmärkidel."

Erakonnale on kurdetud ka "demonstratiivsete islamipalvete" pärast Hamburgi koolides. Wolfi sõnutsi võib selline tegevus viia koolirahu rikkumise ja konfliktideni, lõhestades õpilaskonda.

Samal ajal on AfD-siseselt osana selle kristlikust tiivast rajatud juudirühmitus (Juden in der AfD, JAfD), millega seoses on erakond osutanud sagenevatele rünnakutele juutide vastu Saksamaal ning tõotanud toetada juudikogukonda riigis.

Nagu nentis JAfD asutajaliige Dimitri Schulz, on AfD "ainus erakond Saksamaal, kes kõneleb moslemite antisemitismist ilma teemat trivialiseerimata."

Chemnitzi rahvas: me pole natsid