Foto: Scanpix

Neli Saksa mõjuvõimsat ettevõtjate organisatsiooni saatsid valitsusele avaliku pöördumise, milles nõutakse viivitamatult tegutsemist, et Saksa majandus jääks veel vee peale.

„Suure murega näeme me poliitilisi, ühiskondlikke ja majanduslikke arenguid, milles meie maa on," märgivad ettevõtjate liidud. 

„Saksa majandus seisab suurte struktuursete väljakutsete ees. Saksamaa kaotab oma atraktiivsust. Kahanevad investeeringud ja negatiivsed konjuktuuriootused tõestavad seda. Frustratsioon ja ebakindlus on paljudes valdkondades suurenenud, tööstusliku tootmise kolimine välismaale aina kasvab," osutavad ettevõtjad avalduses, millele on alla kirjutanud Saksa Tööandjate Keskliit, Saksa Tööstuse Keskliit, Saksa Tööstus- ja Kaubanduskoda ning Saksa Oskustööliste Liit. 

Liidud nõuavad valitsuselt selget konkreetset tegutsemist ja majandussõbralikke raamtingimusi, et ettevõtjatel tekiks taas valitsuse vastu usaldus ja majandust oleks võimalik tõusuteele pöörata. Ühtlasi rõhutakse vajadust vähendada aina suurenevat bürokraatiat, mille all ettevõtjad ägavad, ja maksureformi. 

„Kui me ei keera kiiresti tüüri õigesse suunda, siis muutub Saksamaa aina sõltuvamaks, kukub üha sügavamasse majanduslangusesse ja ühiskondlikku vastandumisse," kommenteeris ettevõtjate pöördumist Saksa parlamendi asepresident Wolfgang Kubicki Die Welti vahendusel. „See, et majandusminister Robert Habeck ei ole ettevõtjate liitude esimene partner, räägib palju selle kohta, mis rolli ta praeguses olukorras mängib." 

Kubicki hoiatab, et kui kiiresti midagi ette ei võeta, et majanduslikust, poliitilisest ja ühiskondlikust madalseisust välja tulla, siis ei suudeta varsti protsesse enam juhtida. 

Toimetas René Allik