Endine Londoni linnapea Boris Johnson teeb kampaaniat Euroopa Liidust lahkumise toetuseks. Foto: Stefan Rousseau, PA/Scanpix

Saksa peavoolupoliitikud kritiseerivad Brexitit pooldavat endist Londoni linnapead, kes võrdles Euroopa Liitu Napoleoni ja Hitleri püüdlustega luua oma impeerium. Saksa sotside esindaja sõnul on tegemist näitega rumalusest, mida rahvuslus pealtnäha arukas inimeses esile kutsub.

Konservatiivist poliitik Boris Johnson ütles väljaandele Sunday Telegraph, et nii Napoleonil kui Hitleril ebaõnnestus Euroopa ühendamine ning Euroopa Liit on katse teha teistsuguste meetoditega sedasama. Johnsoni hinnangul seisneb probleem selles, et ühtse Euroopa ideel pole inimeste toetust.

"Napoleon, Hitler ja veel mitmed püüdsid seda teha ja see lõppes traagiliselt. Euroopa Liit on katse teha seda muul viisil. Kuid põhimõtteliselt on sellel igavene probleem – puudub lojaalsus Euroopa ideele. Ei ole ainsatki võimu, keda keegi austaks või mõistaks," rääkis Johnson.

"Nagu paljusid teisi Saksamaa poliitikuid teeb ka mind sõnatuks rumalus, mida natsionalism võib pealtnäha arukas inimeses esile kutsuda," kommenteeris Johnsoni sõnu väljaandes The Guardian Saksamaa sotsiaaldemokraatliku erakonna pressiesindaja Euroopa-küsimustes Axel Schäfer.

Schäferi sõnul kurvastab teda, et Johnson on liitunud selliste Euroopa-vastaste natsionalistidega nagu Ungari peaminister Viktor Orbán või Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen.

Kantsler Angela Merkeli juhitud Kristlik-Demokraatliku Liidu esindaja välisasjades Jürgen Hardt ütles, et taoline poleemika näitab argumentide otsalõppemist ja et Suurbritannia peaks jääma Euroopa Liitu.