Saksamaa kantsler Angela Merkel selgitamas uut koroonapoliitikat 2. detsembri pressikonverentsil. Foto: Scanpix

Saksamaa kehtestab Covid-19 vastu vaktsineerimata isikutele laialdased piirangud, teatas kantsler Angela Merkel eile pärast liidumaade valitsusjuhtidega kohtumist. Merkeli sõnul jäävad kultuur ja vaba aja veetmise võimalused riigis avatuks ainult neile, kes on vaktsineeritud või Covidi läbi põdenud, vahendavad Postimees ja ERR.

Saksamaa teatas uutest ulatuslikest koroonaviiruse tõkestamiseks mõeldud piirangutest. Muu hulgas ei tohi vaktsineerimata inimesed käia osades avalikes kohtades ja üritustel.

Kantsler Angela Merkel ütles, et vaktsineerimata inimesed tohivad minna vaid hädavajalikesse poodidesse ning üritusi tohivad nad väisata vaid juhul, kui nad on hiljuti koroonast tervenenud.

Kantsler lisas, et nimetatud piirangud rakenduvad poodidele, mis ei müü esmatarbekaupasid. See tähendab, et inimesed, kes saaksid end koroonaviiruse vastu kaitsepookida, kuid otsustavad seda mitte teha, ei pääse enam poodlema.

"Kultuur ja vaba aja tegevused üle riigi on avatud vaid neile, kes on vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud," sõnas Merkel.

"Me oleme aru saanud, et olukord on väga tõsine ning me tahame kehtestada täiendavaid meetmeid lisaks olemasolevatele," lisas ta, nimetades neid meetmeid riikliku solidaarsuse aktiks. Kantsleri sõnul ei ole koroona neljas laine riigis veel murtud.

Merkel lisas, et koroonapandeemiast kõige raskemini kannatada saanud piirkondades tuleb ööklubid ja tantsusaalid sulgeda. Vajaduse korral võivad liidumaad võtta tarvitusele täiendavad või veelgi rangemad piirangud.

Merkel ütles ka, et Saksamaal võidakse alates veebruarist või märtsist kehtestada üleriigiline vaktsiinikohustus, kui see on parlamendis läbi vaieldud. Vastav eelnõu on juba visandatud.

Liidumaade juhtidega kohtumisel osales ka kantsleriks valitud Olaf Scholz, kes pooldab kohustuslikku vaktsineerimist. Teisipäeval märkis ta, et kuigi suhtub meetmesse soosivalt, loodab ta, et parlamendiliikmed hääletavad küsimuses oma südametunnistuse järgi.

Toimetas Martin Vaher