Brunsbütteli LNG-terminal Foto: Scanpix

Schleswig-Holsteinis avastati ehitataval LNG-torul mitmeid tahtlikult tekitatud auke, mis viitavad otseselt sabotaažile. 

Gaasijuhtme vigastused paiknevad rohkem kui kilomeetrisel lõigul, vahendab Die Welt. Tegemist on gaasijuhtmega ETL 180, mis peaks transportima gaasi Saksa energiavõrgustikku Brunsbütteli vedelgaasiterminalist. Tegemist on ligi 50-kilomeetrise gaasijuhtmega, mis pidi hakkama tööle eelmise aasta lõpus. On võimalik, et tahtlikult tekitatud vigastusi leitakse veel.

Praeguseks on avastatud gaasijuhtmel vähemalt kaheksa puuritud auku. Sabotaaž on tekitanud kahju 1,6 miljoni euro ulatuses. Schleswig-Holsteini kriminaalpolitsei sõnul on saboteerijad kasutanud väga professionaalseid vahendeid, sealhulgas väikekaliibrilist spetsiaalpuuri. 

Puuritud avaused on nii väikesed, et neid ilma lähema vaatluseta väga lihtsalt ei avasta, kuna gaasijuhtme ümber olev kunstmaterjalist isolatsioon tõmbub pärast puurimist kokku ja avaus jääb vaevumärgatavaks.

Saboteerijad ei ole jätnud ühtegi hoiatust või eelnevat märguannet enne ohtliku teo tegemist. Puuritud augud avastati alles gaasitoru elektroonilisel kontrollimisel eelmise aasta novembri lõpus. 

Saksa riigiprokuratuur on alustanud kriminaalmenetlust põhiseadusvastase sabotaaži osas, millega on kahjustatud riiklikult olulist infrastruktuuri. Prokuratuur ei ole andnud informatsiooni võimalike kahtlusaluste osas. 

Saksa gaasijuhtmeid on ka varem saboteeritud. Nii näiteks avastati eelmise aasta aprillis Gross Nordende juures asuval gaasijuhtme juures ära lõigatud gaasijuhtme element. 

Toimetas René Allik