Anvar Samost Foto: Scanpix

Pühapäevases (22.12.2019) Vikerraadio jutusaates Samost ja Sildam arutlesid ajakirjanikud muu hulgas erakondlike "kõlakodade", puuduliku ühiskondliku diskussiooni, kui rumal on Kaja Kallas ja inimeste pealtkuulamise teemal.

ERR-i uudistetoimetuse juhataja Anvar Samost leidis, et vaadates kui palju on Eestis välja antud inimeste salajase jälgimise lube, võiks see küsimusi tekitada mitte ainult EKRE siseministris Mart Helmes, vaid ka kõigis ülejäänud poliitilistes jõududes, vahendab ERR uudisteportaal.

Saate teiseks olulisemaks teemaks oli erakondade "kõlakodadesse" kapseldumine. Mitte ühelgi Eesti parteil pole suuremat kui kolmandiku valijate toetust ja kui parteijuhid ajavad peamiselt oma valijaid erutavat juttu, siis jõuab see paratamatult ka ülejäänud kahe kolmandiku kuulajateni.

Markantsemateks näideteks toodi selliste kõlakodade juurde Mihhail Korbi ja Kaja Kallase kaasused. Esimene pidi ministriametist loobuma, kuna julges Haapsalus erakonna toetajate ees avaldada arvamust, et ehk saaks Eesti hakkama ka NATO-ta.

Kaja Kallas pidas seevastu erakonna 25. sünnipäeval sütitava kõne teemal, kuidas põlevkivielektril tuleb kohe juhtmed läbi raiuda. Kui selline mõte võib Tallinna Reformierakonda toetavale progressiivsele noorsoole tunduda päris ägedana, siis mida peavad asjast arvama kümned tuhanded Ida-Virumaa elektritootmisega seotud inimesed?

Samost leidis, et Reformierakonna tänase juhi jaoks on need inimesed nähtamatud, kuna pole tema erakonna valijad.

Samuti arvas ta, et kui ametnike "probleemsete kohtadega" tegeleb ainult EKRE, siis on teised erakonnad teinud veel suurema vea.

Kõlakodade teema sai alguse TRE raadio saates "Räägime asjast" kõlanud siseminister Mart Helme arvamusest Soome uue punase peaministri kohta.

Toimetas Karol Kallas